woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
بذر
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/12/14  ساعت: ۰۹

بذر به چكيده از گياهان مسئله دقت در كشاورزي و باغباني گفته ميشود كه حاذق مي‌باشد به نشر و توليد مثل آن گياه منجر ساز شود . در كشاورزي به هر بخش از گياه كه بتواند نسل ديگري از به عبارتي گياه را توليد كند بذر مي گويند .

بذر توليد گرديده از رويه جنسي تخم گياه ميباشد و از خط مش غير جنسي از طرق باززايي، ريزم، استولون، سوخ (پياز) و . . . ميباشد .

عدم توجه در تهيه و تنظيم و تهيه و خريد بذر، عمل توليد را با ناكامي مواجه مي كند هزينه اي كه يك كشاورز در ارتفاع عمليات كاشت، داشت و برداشت اعم از هزينه كارگر، آب، كود و سم بايستي بپردازد احتمال دارااست به صد برابر ارزش بذر برسد، از طرفي چناچه به هر كدام از اين كارداران خاطره گرديده دقت كمتري شود ساخت محصول به به عبارتي مقدار قليل توجهي زير مي آيد البته عدم توجه در تهيه و تنظيم و تهيه و تنظيم و تهيه و خريد بذر ممكن مي باشد به فنا و يا اين كه قابل به كارگيري نبودن كل كالا تمام شود . در حالتي كه لايق ترين قطعه زمين براي كاشت در حيث گرفته شود و بيشترين نگهداري در داشت و برداشت به كار آيد اما از بذر با خصوصيت ها خوب استفاده نشود كار ساخت با ناكامي رو به رو مي گردد .

مكانيزه شدن كاشت و برداشت جنس با خودرو هاي برداشت و زمينه مبارزه با آفات و امراض و قليل آبي، بنگاه هاي ايجاد بذر را برآن داشته مي باشد تا بذر هاي خود را متناسب با مراد هاي تكنولوژي تازه بذرهاي با خصوصيت ها پا كوتاه، پا بلند، قليل فرآورده لبريز كيفيت، لبريز فرآورده كم كيفيت، مقاوم به امراض و آفات، رنگ ها و مزه هاي متفاوت ايجاد كنند و به همين علت بذرهاي خوب پاره اي گران ميباشند كه ولي ارتقاء عملكرد و بالا بودن كيفيت كالا هزينه را جبران مي نمايد .

درشتي بذريك عدد از ادله ها مرغوبيت بذر شناخته گرديده مي باشد تست ارزش بذر اولي علامت هاي ارزش بذر از جرم هزار دانه، بو و رنگ در تيم بذر معين مي شود . همينطور بذر مي بايست به طور كامل رسيده و مواد غذايي واجب را براي جنين هم پا داشته باشد . نماد ها ديگر بذر عالي را مي بضاعت و توانايي از آزمايش هاي بعدي انتخاب كرد . از گزاره استدلال ها مرغوبيت بذر، قوه و بضاعت ناميه بذر مي باشد كه عبارت مي‌باشد از درصد بذرهايي كه جوانه زده و سبز مي شود . بضاعت و توان ناميه و سرعت جوانه زني بذر را مي توانايي و توان با شمارش درصد بذر هاي سبز گرديده در يك برهه زماني دوران مشخص به تيتر نمونه 10 تا 15 روز تعيين كرد . گزينش قوه ناميه بسيارساده هست و با وسايلي مثل پارچه مرطوب، صفحه ناچيز آب كن و غيره تعداد معيني براي مثال 10 يا اين كه 100 عدد بذر را در دماي اتاق سبز مي نمايند و درصد آن را تعيين مي نمايند .

قوه ناميه بذر بستگي به ادله ها ذيل دارد: - وزن هزار دانه ( درشتي يا اين كه اين كه ريزي بذر) بخش اعظم مدت ها مشاهده مي شود كه بذرهاي ريز و ضعيف در مجموعه اي از بذر مشخص، دارنده قوه ناميه كمتري مي باشد و بوته هاي ضعيف فرآورده كمتري توليد مي كند . بدين ترتيب درشتي بذر يك عدد از برهان ها مرغوبيت بذر شناخته شده مي باشد و در آزمايشگاه با شمارش هزار دانه از بذر و وزن كردن آن درشتي بذر را معين مي نمايند .

-

سن بذر رابطه سن بذر با قوه ناميه به اين چهره مي باشد كه هر قدر مسافت مدت برداشت تا افشاندن به عبارتي بذر بخش اعظم باشد، مطلقا قوه ناميه بذر كمتر خواهد بود . ولي در صورتيكه بذري در وضعيت آب و هوايي مساعد ايجاد شده باشد و آلوده و كثيف و آلوده و آلوده به آفات و امراض نباشد و در حالت انبار مناسب يعني در محيط سرد و خشك هم مراقبت گرديده باشد مي تواند بر حسب نوع بذر، زمان وقتي از 1 تا 8 سال قوه ناميه خود را محافظت نمايد .

-

خلوص بذر بذر مرغوب و با كيفيت بايد تميز و عاري از مواد فرنگي باشد . معمولا ياور با بذر مواد فرنگي از قبيل: كاه، شن، بذر علف هاي هرز و بذر جور هاي ديگر يافت مي شود كه اين مقدار نبايد بيش از حد استاندارد باشد .

-

خلوص ژنتيكي بذر بسياري از سبزي ها به راحتي با گونه هاي نامرغوب و يا اين كه اين كه خودرو تلقيح مي شوند و خواص و مرغوبيت خود را از دست مي دهند .

-

سلامت بذر سالم و مقاوم بودن بذر يكي ديگر از خصوصيات بذر مرغوب مي باشد و مي بايست از بذرهاي مقاوم و ضدعفوني شده براي افشاندن به كارگيري كرد . رنگ، در صد رطوبت، رايحه و درخشندگي بذر از استدلال ها ديگري ميباشند كه مي بضاعت و توان و بضاعت به امداد آن ها بذر مرغوب را تشخيص داد .

بذرمرغوب و با كيفيت مي بايست منزه و عاري از مواد خارجي باشد توصيه هاي ضروري براي تهيه بذر مرغوب و با كيفيت 1- ديده گرديده مي باشد كه هنگام كنترل مزرعه، درصورت وجود علف هرز، برخورد جدي با پيمانكار به فعاليت نمي آيد و تيتر مي كنند كه هنگام برداشت، علفهاي هرز برداشت نخواهدشد و يا به عذر و بهانه كنترل نهايي بذور برداشت گرديده بوسيله سازمان كنترل و گواهي بذر جديتي در پاك نمودن مزرعه به كار نمي آيد كه اين ريسك به زيان پروسه توليد بذر منتهي مي گردد .

2- پس از صدور گواهي مزرعه عمليات برداشت نيز ذيل بررسي مستقيم قرارگيرد تا با به عمل گيري از ابزار و ماشين هاي غير مناسب از گزاره كمباينهاي گندم بذر نامرغوب تهيه نشود .

3- پس از خرمن كوبي و تأييد نهايي بذر از سوي مركز كنترل و گواهي بذر، بلافاصله بذور به انبارهاحمل و در شرايط مناسبي انبار گردد .

4- كوشش شود تا با ايجاد انگيزه هاي مادي و ايجاد جاذبه اقتصادي و يادگرفتن پيمانكاران رضايت و مهارت آن ها براي توليد بذر مهيا گردد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/12/13  ساعت: ۰۹

تراكم مناسب بوته به دليل خطاي دوچندان جزئي و عدم احتياج به واكاري نشاء در اين رويكرد شاهد تراكم مطلوب بوته و در غايت ارتقاء عملكرد و حداكثر استفاده از زمين مي‌باشيم .

كاهش هزينه بذر مقدار مصرف بذر در كشت نشاء در بعضا مورد ها تا ۳۰ برابر كمتر از كشت بي واسطه هست .

كاهش دفعات ابياري با توجه به طي دوره با اهميت رشد ابتدايي در گلخانه كه تقريبا دو ماه به ارتفاع مي انجامد اين دوران از دفعات ابياري و نيز هزينه كارگري و همچنين ارتفاع مدت داشت و هزينه هاي ان ميكاهد .

دست كم توقف رويش در تراز انتقال در نشاء هاي عادي بدليل ساخت تنش در انتقال نشاء از بانك به مزرعه پس از انتقال دست‌كم ۲۰ روز شاهد توقف پرورش جهت ترميم ريشه هاي اسيب ديده و تعادل اندامها مي باشيم كه در روش كشت نشاء مكانيزه با اعتنا به تفكيك نشاء در حفرات قطع از نيز نشاء سواي تركيدگي ريشه و بقيه تنشها به مزرعه منتقل مي شود .

كاهش نيروي انساني به برهان حذف عمليات تنك كردن و خاكدهي بوته و واكاري بسياري از هزينه هاي نيروي انساني حذف ميشود .

حذف هزينه پلاستيك به تازگي كشاورزان با هزينه هاي بالاي پلاستيك و نيروي انساني و مفتول كشي در سطح ها پهناور اقدام به پيش رس نمودن كالا مي كنند كه اين شيوه با سعي بهتر و ريسك كمتر همگي هزينه هاي ذكر گرديده را حذف مي نمايد .

افزايش تلاش محصول پاييزه با اين رويه به علت عدم تداخل ابياري هاي ابتدايي زمان با كاشت بهاره ارتقاء كارايي در بخشها اندك اب را شاهد مي‌باشيم .

زود رس كردن مال با اين خط مش با اعتنا به كاشت زود هنگام بذر در وضعيت گلخانه اي در هنگامي كه عملا كشت ان در فضاي باز بدليل موقعيت نامسائد جوي ميسر نمي باشد فرآورده دستكم ۴۰ روز زودتر به بازار مصرف مي‌رسد .

وصال به حد اعلاي يكنواختي كشت به برهان خطاي بسيار جزئي و عدم احتياج به واكاري نشاء در اين راه و روش شاهد مزرعه اي يكنواخت و يك دست هستيم كه ضمن بيمه شدن در برابر افات و بيماري ها و تنشهاي محيطي هزينه هاي عمليات داشت را كاهش خواهد اعطا كرد .

عدم انتقال بيماريهاي خاكزاد و تخم حشرات در خط مش نشاء كاري سنتي معمولا بستر نشاء خانه ضد عفوني نشده ويا بر اثر نقص هاي ژيش امده در اين عمل گونه هاي قارچها و حشره ها بوسيله اين نشاء ها در مزرعه ژخش مي شود البته در اين شيوه بخاطر به كارگيري از بستر هاي استريل كوكوپيت و پيت ماس و پرليت اين مسائل كاملا منتفي هست .

كاهش هزينه هاي اعصاب و كاهش استهلاك سيستمهاي ابرساني و ابياري بدليل حذف زمان كاشت و كاهش طول عصر داشت هزينه هاي سرازير و استهلاك سيستمهاي ذكر شده به حداقل ميرسد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/11/28  ساعت: ۱۱

 تراكم مناسب بوته به عامل خطاي دوچندان جزئي و عدم احتياج به واكاري نشاء در اين منش شاهد تراكم مناسب بوته و در نهايت ارتقا تلاش و حداكثر استعمال از زمين ميباشيم .

كاهش هزينه بذر مقدار مصرف بذر در كشت نشاء در بعضي موارد تا ۳۰ برابر كمتر از كشت بي واسطه هست .

كاهش دفعات ابياري با دقت به طي دوره اساسي پرورش ابتدايي در گلخانه كه تقريبا دو ماه به طول مي انجامد اين زمان از دفعات ابياري و نيز هزينه كارگري و همينطور ارتفاع مقطع داشت و هزينه هاي ان ميكاهد .

حداقل توقف پرورش در تراز انتقال در نشاء هاي عادي بدليل توليد تنش در انتقال نشاء از بانك به مزرعه پس از انتقال حداقل ۲۰ روز شاهد توقف رشد جهت ترميم ريشه هاي اسيب ديده و تعادل اندامها مي باشيم كه در شيوه كشت نشاء مكانيزه با اعتنا به تفكيك نشاء در حفرات جدا از همنشاء بدون تركيدگي ريشه و بقيه تنشها به مزرعه منتقل ميگردد .

كاهش نيروي انساني به ادله حذف عمليات تنك كردن و خاكدهي بوته و واكاري بسياري از هزينه هاي نيروي انساني حذف مي‌شود .

حذف هزينه پلاستيك به تازگي كشاورزان با هزينه هاي بالاي پلاستيك و نيروي انساني و مفتول كشي در سطح ها پهناور اقدام به پيش رس نمودن متاع مي كنند كه اين راه با كارايي خوبتر و ريسك كمتر همه هزينه هاي ذكر شده را حذف مينمايد .

ارتقا عملكرد كالا پاييزه با اين رويه به علت عدم تداخل ابياري هاي ابتدايي دوره با كاشت بهاره ارتقاء عملكرد در بخشها كم اب را شاهد مي‌باشيم .

زود رس كردن محصول با اين شيوه با دقت به كاشت زود هنگام بذر در وضعيت گلخانه اي در وقتي كه عملا كشت ان در فضاي باز بدليل حالت نامسائد جوي ميسر نمي باشد جنس حداقل ۴۰ روز زودتر به بازار مصرف مي‌رسد .

وصال به حد اعلاي يكنواختي كشت به دليل خطاي زياد جزئي و عدم احتياج به واكاري نشاء در اين روش شاهد مزرعه اي يكنواخت و يك دست هستيم كه ضمن بيمه شدن در برابر افات و بيماري ها و تنشهاي محيطي هزينه هاي عمليات داشت را كاهش خواهد بخشيد .

عدم انتقال بيماريهاي خاكزاد و تخم حشرات در رويكرد نشاء كاري سنتي معمولا بستر نشاء خانه ضد عفوني نشده ويا بر اثر نقص هاي ژيش امده در اين عمل انواع قارچها و حشره ها توسط ايننشاء ها در مزرعه ژخش مي شود اما در اين منش بخاطر به كارگيري از بستر هاي استريل كوكوپيت و پيت ماس و پرليت اين مساله تماما منتفي هست .

كاهش هزينه هاي روان و كاهش استهلاك سيستمهاي ابرساني و ابياري بدليل حذف عصر كاشت و كاهش ارتفاع دوره داشت هزينه هاي جاري و استهلاك سيستمهاي ذكر شده به دست‌كم مي‌رسد 


:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/11/28  ساعت: ۱۱

طبقه‌بندى علف‌كش‌ها اينكه چگونه علف‌كش‌ها توصيف يا طبقه‌بندى مى‌شوند بسته به سهولت كار است. قسمت عمدهٔ نحوهٔ تقسيم‌بندى بسته به صفات و خصوصياتى است كه مفسر بر آنها تأكيد دارد. در حقيقت، معمولاً به‌طور حداقل علف‌كش‌ها به هشت روش تقسيم‌بندى شده‌اند. تمامى اين تقسيم‌بندى‌ها و واژه‌ها را بايستى به‌طور دقيق ياد گرفت تا اطلاعات مربوط به علف‌كش‌ها مفهوم شده و به‌طور صحيحى مورد استفاده قرار گيرد. علف‌كش‌ها به‌شرح زير تقسيم‌بندى شده‌اند:

 طول مدت ثبات علف كش در خاك

 به هنگام استفاده از مقادير توصيه شده، علف‌كش‌هاى مقاوم باعث آسيب‌رسانى به گياهان كشت شدهٔ حساس در تناوب معمولى پس از برداشت مزرعه تيمار شده مى‌شوند. علف‌كش‌هاى داراى پس‌مانده پايدار علف‌كش‌هاى ماندگارى هستند كه به مدت يك يا چند فصل علف‌هاى هرز را كنترل مى‌كنند. بيشتر اوقات از آنها براى كنترل كليهٔ گياهان استفاده مى‌كنند. بر طبق كتاب جيب علف‌كش‌هاى منتشر شده توسط WSSA علف‌كش‌هاى داراى پس‌مانده آنهائى هستند كه براى مدت نسبتاً كوتاهى به گياهچه‌هاى جوانه زده صدمه مى‌رسانند يا آنها را از بين مى‌برند.

 عكس‌العمل‌هاى متفاوت بين گونه‌هاى گياهى

يك علف‌كش انتخابي، يك مادهٔ شيميائى است كه درجهٔ سميت آن براى بعضى گياهان بيشتر از تعدادى ديگر است. علف‌كش‌هاى عمومى يا غيرانتخابى نسبت به كليهٔ گونه‌ها سمى هستند.

 پوشش گياه يا خاك مورد نظر علف كش

 علف‌كش‌هاى شاخ و برگ را مستقيماً بر روى شاخ و برگ گياهان مى‌پاشند. علف‌كش‌هاى مورد استفاده در خاك را نيز به خاك مى‌پاشند.

 استفاده از علف‌كش‌ها در ارتباط با رشد و نمو گياهان زراعى و علف‌هاى هرز - علف‌كش‌هائى را كه قبل از انجام شخم استفاده مى‌كنند، علف‌كش‌هاى قبل از شخم مى‌نامند. علف‌كش‌هاى پيش از كاشت علف‌كش‌هائى هستند كه قبل از كاشت بذر يا نشاء در سطح خاك استفاده مى‌شوند. علف‌كش‌هاى قبل از سبز شدن، آنهائى هستند كه قبل از جوانه‌زنى گياه زراعى يا يك علف هرز به‌خصوص و نه الزاماً هر دو، به‌كار مى‌روند. زمانى‌كه مقصود گياه زراعى است قبل از سبز شدن عموماً به مفهوم مرحلهٔ پس از كاشت و قبل از سبز شدن گياه زراعى اشاره دارد. در گياهان زراعى چندساله (مثل چمن‌ها يا باغ‌ها) قبل از سبز شدن به مفهوم پيش از سبز شدن علف هرز است. علف‌كش‌هاى زمان شكاف آنهائى هستند كه در زمان شروع شكاف خوردن سطح خاك بالاى گياهچه در حال خروج استفاده مى‌شوند. اين تيمارها را همچنين تيمارهاى خروج نيز مى‌نامند

  پوشش منطقهٔ مورد مصرف علف كش

 در تيمارهاى سرتاسرى  سطح كل منطقهٔ تحت پوشش قرار مى‌گيرد. در تيمارهاى نوارى علف‌كشرا به‌صورت پيوسته بر روى بخشى از منطقه مثلاً روى رديف‌ها يا بين رديف‌هاى گياهان مى‌پاشند. در تيمارهاى موضعى يا لكه‌اى علف‌كش‌زا (اغلب) به‌وسيلهٔ يك سمپاشى كوچك دستى بر روى مناطقى كه علف‌هاى هرز به‌طور پراكنده مجتمع شده‌اند، مى‌پاشند. به اين ترتيب بخش نسبتاً كوچكى از كل منطقهٔ تيمار مى‌شود.

 علف‌كش‌هاى پس از سبز شدن آنهائى هستند كه پس از سبز شدن گياه زراعى يا علف هرزى مخصوص استفاده مى‌شوند. اين علف‌كش‌ها را بر روى گياهان استفاده مى‌كنند مگر اينكه طريقى ديگر تأكيد شده باشد. تيمارهاى پس از سبز شدن را به كاربردهاى زود، دير و هدايت‌شونده تقسيم مى‌كنند. علف‌كش‌پاشى زود پس از سبز شدن ولى در طى مرحلهٔ اول رشد انجام مى‌شود. علف‌كش‌پاشى دير تيمارى است كه پس از اينكه گياه زراعى يا علف هرز به خوبى مستقر شد صورت مى‌پذيرد. سمپاشى هدايت‌شوند  قرار دادن علف‌كش درمحل به‌خصوصى است به اين‌صورت كه علف هرز را به‌طور كامل تحت پوشش قرار دهد و اين پوشش در مورد گياه زراعى به حداقل برسد. كابردهاى ذخيره هم‌زمان يا بعد از آخرين عمل وجين مكانيكى انجام مى‌شود.

 روش‌هاى به‌كارگيرى علف‌كش در خاك

 علف‌كش‌هاى مورد استفاده در خاك را ممكن است در سطح خاك، مخلوط در خاك، به‌صورت لايه‌اى در زير خاك، و يا به‌صورت تزريق در خاك به‌كار برند. در حالت لايه‌گذارى يا تزريق علف‌كش را به‌وسيلهٔ تيغه يا يك دندانه تزريق زير سطح خاك قرار دهند.

 خصوصيات مرتبط با گياه

 مسير حركت علف‌كش در گياهان و مكانيسمى كه توسط آن علف‌كش‌ها گياهان را از بين مى‌برند، معيارهائى ديگر براى تقسيم‌بندى هستند. اشاره به مسيرهاى حركت علف‌كش به اين مفهوم است كه علف‌كش‌ها يا به‌صورت سيمپلاست (انتقال از طريق آوندهاى آبكش) و يا به‌صورت آپوپلاست (انتقال از طريق آوندهاى چوب) يا تماسى (Contact - غيرقابل انتقال) هستند

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/11/24  ساعت: ۱۰

بذر به چكيده از گياهان مسئله توجه در كشاورزي و باغباني گفته ميشود كه قادر است به تكثير و توليد نظير آن گياه باعث شود . در كشاورزي به هر بخش از گياه كه بتواند نسل ديگري از همان گياه را ايجاد نمايد بذر مي گويند .

بذر ساخت گرديده از رويكرد جنسي تخم گياه هست و از رويكرد غير جنسي از طرق باززايي، ريزم، استولون، سوخ (پياز) و . . . ميباشد .

عدم

توجه در تهيه و خريد بذر، كار توليد را با ناكامي مواجه مي كند هزينه اي كه يك كشاورز در ارتفاع عمليات كاشت، داشت و برداشت اعم از هزينه كارگر، آب، كود و سم بايد بپردازد احتمال دارد به صد برابر ارزش بذر برسد، از طرفي چناچه به هر كدام از اين عوامل ياد گرديده اعتنا كمتري شود ايجاد متاع به همان ميزان ناچيز توجهي ذيل مي آيد اما عدم اعتنا در تهيه و تنظيم و خريد بذر ممكن است به نابودي و يا قابل استعمال نبودن كل متاع تمام شود . در حالتي كه شايسته ترين قطعه زمين براي كاشت در لحاظ گرفته شود و بيشترين نگهداري در داشت و برداشت به كار آيد اما از بذر با ويژگي ها عالي استعمال نشود فعاليت ايجاد با ناكامي رو به رو مي گردد .

مكانيزه شدن كاشت و برداشت جنس با ماشين هاي برداشت و زمينه نبرد با آفات و امراض و كم آبي، بنگاه هاي توليد بذر را برآن داشته مي باشد تا بذر هاي خود را متناسب با مراد هاي تكنولوژي تازه بذرهاي با مشخصات پا كوتاه، پا بلند، كم مال لبريز كيفيت، پر جنس ناچيز كيفيت، مقاوم به امراض و آفات، رنگ ها و مزه هاي متفاوت ساخت نمايند و به همين علت بذرهاي عالي پاره اي گران هستند كه ولي افزايش كارايي و بالا بودن كيفيت مال هزينه را جبران مي كند .

درشتي بذر يكي از عوامل مرغوبيت بذر شناخته شده است تست

بها بذر اولين نماد هاي بها بذر از جرم هزار دانه، بو و رنگ در تيم بذر معلوم مي شود . همچنين بذر بايستي تماما رسيده و مواد غذايي لازم را براي جنين همراه داشته باشد . علامت ها ديگر بذر خوب را مي بضاعت از تست هاي بعدي تعيين كرد . از گزاره كارداران مرغوبيت بذر، قوه و توان ناميه بذر مي باشد كه عبارت مي‌باشد از درصد بذرهايي كه جوانه زده و سبز مي شود . توان ناميه و سرعت جوانه زني بذر را مي توانايي با شمارش درصد بذر هاي سبز شده در يك مقطع دوران معين به عنوان مثال 10 تا 15 روز انتخاب كرد . تعيين قوه ناميه بسيارساده هست و با وسايلي مانند پارچه مرطوب، صفحه خشك كن و غيره تعداد معيني براي مثال 10 يا 100 عدد بذر را در دماي اتاق سبز مي نمايند و درصد آن را تعيين مي كنند .

قوه ناميه بذر بستگي به عوامل زير دارد: -

وزن هزار دانه ( درشتي يا اين كه ريزي بذر) اكثر اوقات مشاهده مي شود كه بذرهاي ريز و ضعيف در تيم اي از بذر مشخص، داراي قوه ناميه كمتري مي باشد و بوته هاي ضعيف مال كمتري توليد مي نمايد . بنابراين درشتي بذر يك عدد از عامل ها مرغوبيت بذر شناخته گرديده مي باشد و در آزمايشگاه با شمارش هزار دانه از بذر و وزن كردن آن درشتي بذر را معلوم مي كنند .

سن بذر

ارتباط سن بذر با قوه ناميه به اين فيس مي باشد كه هر قدر مسافت مقطع برداشت تا افشاندن همان بذر اكثر باشد، حتما قوه ناميه بذر كمتر خواهد بود . البته چنانچه بذري در موقعيت آب و هوايي مساعد ساخت شده باشد و آلوده و كثيف به آفات و امراض نباشد و در موقعيت انبار مناسب يعني در محيط سرد و خشك نيز مراقبت گرديده باشد مي تواند بر حسب مدل بذر، بازه هنگامي از 1 تا 8 سال قوه ناميه خود را مراقبت نمايد .

خلوص بذر

بذر مرغوب و با كيفيت بايد پاك و عاري از مواد خارجي باشد . معمولا ياور با بذر مواد خارجي از قبيل: كاه، شن، بذر علف هاي هرز و بذر مدل هاي ديگر يافت مي شود كه اين مقدار نبايد بيش از حد استاندارد باشد .

-

خلوص ژنتيكي بذر بسياري از سبزي ها به راحتي با انواع نامرغوب و يا ماشين تلقيح مي شوند و خاصيت و مرغوبيت خود را از دست مي دهند .

-

سلامت بذر سالم و مقاوم بودن بذر يكي ديگر از مشخصات بذر مرغوب مي باشد و مي بايست از بذرهاي مقاوم و ضدعفوني شده براي افشاندن به كارگيري كرد . رنگ، در صد رطوبت، رايحه و درخشندگي بذر از عامل ها ديگري مي‌باشند كه مي بضاعت و توان به كمك آن ها بذر مرغوب را تشخيص داد .

بذر مرغوب و با كيفيت مي بايست منزه و عاري از مواد خارجي باشد توصيه هاي ضروري براي تهيهبذر مرغوب و با كيفيت 1- ديده شده ميباشد كه هنگام كنترل مزرعه، درصورت وجود علف هرز، برخورد جدي با پيمانكار به عمل نمي آيد و عنوان مي كنند كه هنگام برداشت، علفهاي هرز برداشت نخواهدشد و يا به عذر كنترل نهايي بذور برداشت گرديده توسط سازمان كنترل و گواهي بذر جديتي در پاك نمودن مزرعه به فعاليت نمي آيد كه اين ريسك به زيان فرايند توليد بذر منتهي مي گردد .

2- پس از صدور گواهي مزرعه عمليات برداشت نيز ذيل ارزيابي مستقيم قرارگيرد تا با به كار گيري از ابزار و ماشين هاي نامناسب از پاراگراف كمباينهاي گندم بذر نامرغوب تهيه نشود .

3- پس از خرمن كوبي و تأييد نهايي بذر از سوي مركز كنترل و گواهي بذر، بلافاصله بذور به انبارهاحمل و در شرايط مناسبي انبار گردد .

4- كوشش شود تا با ايجاد انگيزه هاي مادي و ايجاد جاذبه اقتصادي و آموزش پيمانكاران رضايت و مهارت آن ها براي توليد بذر فراهم گردد .


:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/8/24  ساعت: ۰۹

كود سولفات روي 
وجود عنصر روي در تغذيه گياه در رشد و باروري و ميوه آوري آن بسيار موثر است . كمبود يا عدم تغذيه با عنصر روي باعث ريزش برگها در گياه ، دير باز شدن برگها ، ريزش ميوه هاي درخت و .. مي شود .
روش و زمان مصرف كود سولفات روي
كود سولفات روي به صورت چالكود ، محلول پاشي و جايگذاري عمقي بصورت موضعي استفاده مي شود . كود سولفات روي در خاكهاي سبك با آبياري معمولي هم قابل استفاده مي باشد . محلولپاشي زمين توسط كود سولفات روي به همراه كود اوره و اسيد بوريك در فصل پاييز و در بهار قبل از باز شدن شكوفه ها در افزايش ميوه و باروري گياه بسيار موثر خواهد بود
براي استفاده كود سولفات روي در درختان ، بايد در زمستان و در قسمت مياني سايه انداز به همراه كود حيواني و گوگرد به صورت چالكود به ميزان 200 تا 300 گرم به ازاء هر درخت بارور مصرف شود. 
در نباتات زراعي ، كود سولفات روي هنگام تهيه بستر بذر همراه با ساير كودهاي زمستانه به ميزان 60 تا 80 كيلو گرم در هكتار مصرف مي شود.
محلولپاشي: كود سولفات روي در درختان ميوه به نسبت 3 تا 5 در هزار و در محصولات زراعي به نسبت 3 تا 4 در هزار محلولپاشي مي شود. 
مشخصات كود سولفات روي 
استفاده از كود سولفات روي و هر يك از عناصر موجود در آن در صورت اختلاط با مواد آلي و گوگرد ، مي توانند شرايط تغذيه اي بسيار ايده آلي را براي گياه فراهم نموده و كمبودهاي تغذيه اي گياه را تامين نمايند.
نكات فني در مورد استفاده از كود سولفات روي 
• مصرف كود سولفات روي به صورت 1 تا 2 سال در ميان استفاده شود . 
• استفاده از كود سولفات روي با كود آلي در محدوده فعاليت ريشه باعث افزايش عملكرد كود سولفات روي مي شود.

 

كود سولفات مس 

كود سولفات آهن

كود مس

 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/8/15  ساعت: ۱۱

انواع پياز گل
گلهاي زيادي در طبيعت هستند كه به وسيله پياز گل تكثير و پرورش مي يابند .پياز گل نرگس ، پياز گل سنبل و پياز گل لاله از متداولترين و محبوب ترين انواع پياز گل هستند .
براي پروش گلهاي پيازي بايد مواردي را در مورد پياز گل رعايت نماييد.يكي از مهمترين مسايلي كه بايد درباره پياز گل بدانيم ، ظاهر فيزيكي پياز گل مي باشد بنابراين از تهيه و خريد پياز گل هاي معيوب و بيمار خودداري نماييد .
پس از تهيه پياز گل سالم و درشت ، بايد نكاتي در مورد نگهداري ، كاشت و آبياري پياز گل بدانيد .
همانطور كه ميدانيد پياز گل ها ، دوره خواب و استراحت دارند كه در دوره خواب پياز گل لازم است شرايط محيطي مناسب ، رعايت و ايجاد شود .
پرورش و كاشت پياز گل سنبل :
گل سنبل نيز مانند نرگس و لاله داراي پياز بوده و از همين طريق قابل كاشت و پرورش مي باشد .
همانطور كه اشاره شد براي كاشت گل سنبل بايد پياز گل سالم و بدون بيماري و زخم خوردگي تهيه نماييد .بهترين نشانه براي انتخاب پياز گل سالم ، سنگيني ، سفتي و درشت بودن پياز گل مي باشد .
رنگ گل سنبل از طريق پياز گل براي افراد مبتدي قابل تشخيص و شناسايي نيست بنابراين در اين مورد بايد از فروشنده مشاوره و راهنمايي بگيريد .
يكي ديگر از نكات حائز اهميت در انتخاب پياز گل سنبل ، محل كاشت سنبل مي باشد . به اين معني كه پياز گل مخصوص پاغچه و يا گلدان باشد . معمولا پياز گل مخصوص گلدان ريزتر از پياز گل باغچه مي باشد .
خاكي كه ميخواهيد پياز گل را در آن كشت نماييد نيز در كسب نتيجه دلخواه ، بسيار اهميت دارد . بهترين خاك براي كاشت پياز گل سنبل ، مخلوطي از خاك برگ و خاك شن دار مي باشد . نحوه كاشت پياز گل سنبل يه اين طريق است كه دو سوم پياز گل در خاك كاشته شده و يك سوم پياز گل بايد از خاك بيرون باشد .
پياز گل كاشته شده در گلدان بايد در محيطي با دماي معتدل نگهداري شود . آبياري به موقع و منظم نيز از نيازهاي پياز گل سنبل مي باشد . در روزهاي ابتدايي كاشت پياز گل سنبل ، دماي محيط نبايد از 13 درجه تجاوز نمايد .
با رعايت اين نكات ، پياز گل سنبل حدودا يك ماه تا يك ماه و نيم بعد شروع به گل دادن مي نمايد 
 به محض رويت جوانه هاي سنبل ، بايد گلدان به مدت ده روز به محيطي تاريك انتقال يابد و پس از اين مدت ، ميتوان گلدان را به محيطي با نور و دماي معمولي منتقل نمود .
كاشت پياز گل سنبل در باغچه :
نكته بسيار مهم در كاشت پياز گل سنبل در باغچه ، دماي هوا مي باشد .پياز گل نبايد در دماي بسيار پايين كشت شود كه باعث يخزدگي پياز گل شود . بهترين زمان براي كاشت پياز گل سنبل در باغچه ، اواسط بهمن ماه مي باشد . در صورت سرد بودن هوا در آن زمان ، توصيه مي شود كه پياز گل را در عمق بيشتري از خاك بكاريد . در شرايط ايده آل محيطي و رعايت نكات ذكر شده ، اواخر اسفند و يا اوايل فروردين ماه ، گياه سنبل به بار مي نشيند.
كاشت پياز گل سنبل در آب :
در كاشت پياز گل در آب علاوه بر كاشت پياز در ظرف مناسب و ريختن خاك ذغال ، مراقبت از ريشه هاي پياز گل و انتشار آنها در آب نيز ضروري مي باشد . پس از كاشت پياز گل سنبل در آب بهتر است اين گياه در تاريكي قرار گيرد .
دليل استفاده از ذغال در كاشت پياز گل سنبل در آب ، جلوگيري از فساد پياز گل در آب مي باشد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/5/11  ساعت: ۰۷

مزاياي كاربرد كود ماهي در كشاورزي
كود ماهي با استفاده از بقاياي ماهي و ريز مغذي ها و ساير عناصر غذايي موثر در تغذيه گياه توليد مي شود . در واقع كود ماهي تركيبي غني شده از عناصر ميكرو و ماكروي مورد نياز گياهان بوده و به لحاظ اقتصادي با توجه به تامين كليه نيازهاي غذايي گياه ، كود ماهي ، كودي مقرون به صرفه و اقتصادي به شمار مي رود .
از آنجا كه كود ماهي در دسته كودهاي آلي بوده و اين كودها به نحو چشمگيري در كشاورزي تاثير گذار مي باشند ، استفاده از اين كود ، به ويژه در زمينهاي زراعي كه از نظر مواد آلي فقير هستند توصيه مي شود.
در مقايسه با ساير كودهاي حيواني من جمله كود مرغي و كودهاي دامي ، كود ماهي از ميزان فسفر و ازت بالاتري برخوردار بوده بنابراين استفاده از كود ماهي در زمينهاي زراغي و باغات بسيار كارامد و مفيد مي باشد .
مواد آلي موجود در خاك كه عموما از تجزيه و فساد بقاياي گياهان و حيوانات به وجود مي آيد ، ويژگيهاي فيزيكي و شيميايي خاك را بهبود مي بخشد و به تبع اين موضوع ميزان عملكرد محصولات نيز بالاتر خواهد رفت .
كود ماهي و ساير مواد آلي و كودهاي حيواني باعث به هم چسبيدن اجزاي خاك شده و خاك را تبديل به دانه هاي درشت تر مي نمايد . عدم وجود مواد آلي در خاك ، باعث پراكندگي ذرات ريز خاك ميشود كه بنابراين فاصله بين ذرات خاك كم شده و سرعت حركت آب در چنين خاكي به كندي خواهد بود و فرايند تهويه به نحو مطلوبي صورت نميگيرد .
از طرفي ، در چنين شرايطي ، به علت فقدان فضاي خالي بين ذرات خاك ، حجم خاك كم شده و ميزان ماندگاري آب در خاك كاهش مي يابد . همچنين به خاطر يكنواختي و كم حجم بودن خاك ، حركت جريان آب به سطح منتقل شده و باعث فرسايش سطح خاك شده و با خشك شدن سطح خاك و ايجاد سله ، مانعي در جهت رشد و جوانه زني بذرها خواهد بود .
به طور كلي كودهاي آلي من جمله كود ماهي و كودهاي شيميايي مكمل هم بوده و استفاده همزمان اين دو ، شرايط محيطي مناسبي براي رشد و نمو گياه فراهم مي آورد .
از طرفي استفاده از كودهاي آلي همچون كود ماهي ، كود مرغي و يا ساير كودهاي دامي ، اثرات مخرب و زيانبار استفاده دراز مدت كودهاي شيميايي را تعديل نموده و كاهش مي دهد .
در مناطق خشك نيز به علت بالا بودن دما و كمبود رطوبت مناسب خاك ، مواد آلي موجود در خاك به سرعت تجزيه شده و بنابراين خاك كشاورزي اين مناطق ، عموما فاقد مواد آلي مي باشند . بنابراين در زمينهاي كشاورزي اين مناطق و باغات نظير باغات پسته ، استفاده از كود ماهي و ساير كودهاي آلي توصيه مي شود .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/4/24  ساعت: ۰۹

مديريت مبارزه با نماتدها و بررسي چند نماتد كش متداول
معمولا نماتدها در داخل خاك و نسوجي از گياه كه غير قابل دسترسي مي باشد زندگي ميكنند بنابراين از بين بردن نماتدها كار آساني نيست .
روشهاي متداول مبارزه با نماتدها :
مبارزه بيولوژيك با نماتدها :
نماتدها نيز مانند ساير حشرات ، دشمنان طبيعي دارند و اگرچه از بين بردن نماتدها توسط اين دشمنان طبيعي كار چندان ساده اي نيست اما در صورت بالا بودن هموس خاك ، جمعيت اين دشمنان طبيعي در نقش نماتد كش ، افزايش يافته و باعث برقراري تعادل و كنترل نماتدها مي شود .
مبارزه زراعي با نماتدها :
يكي از روشهاي كنترل نماتدها ، كشت متناوب مي باشد . به اين معني كه در زمين زراعي شما گياه ميزبان به طور مداوم كاشت نگردد .
در مبارزه زراعي عليه نماتدها موارد قابل تامل و اهميت ديگري نيز وجود دارد كه به اختصار به آنها اشاره مي گردد :
عدم استفاده از بذر و پيازهاي معيوب و آلوده .
عدم انتقال خاك و گياه از محيطهاي آلوده به محيطهاي سالم .
سوزاندن يا كمپوست كردن بقاياي گياه در صورت امكان .
مبارزه فيزيكي عليه نماتدها :
حرارت ميتواند در نقش نماتد كش به خوبي عمل نمايد چون نماتدها حساسيت ويژه اي به حرارت دارند . بنابراين براي ضد عفوني خاك ، پياز و غده هاي آلوده مي توانيد از حرارت استفاده نماييد .
مبارزه شيميايي و استفاده از انواع نماتد كش :
گاهي به علت حساسيت و گران بودن محصول و يا عدم امكان كشت به صورت متناوب ، ناگزير به مبارزه شيميايي عليه نماتدها خواهيم بود .
البته استفاده مدام از نماتد كش ها ، ميتواند سبب بروز آلودگي در خاك و يا بر هم خوردن تعادل بيولوژيكي خاك شود .
تركيبات موجود در نماتد كش :
اصولا نماتد كش ها ، به طور كلي نماتد را حذف نميكنند ولي در كاهش تعداد آنها به نحو چشمگيري موثر مي باشند .
اغلب انواع نماتد كش ، قبل از كشت مورد استفاده قرار مي گيرند ولي برخي از انواع نماتد كش نيز پس از كاشت استفاده مي گردند .
نماتد كش ها به صورت مايع ، جامد و حتي گاز مورد استفاده قرار مي گيرند و البته از آنجا كه نماتد كش هاي گازي راحت تر و بهتر به درون خاك نفوذ ميكنند ، عملكرد انواع نماتد كش گازي بهتر از ساير انواع مي باشد و جمعيت بيشتري از نماتد ها را از بين مي برند .
برخي از انواع نماتد كش كه بصورت جامد هستند ، با آب مخلوط شده و توسط آب آبياري مورد استفاده خاك قرار مي گيرد . برخي از انواع نماتد نيز كه بصورت گرانول مي باشند ، پس از آبياري بصورت گاز در مي آيند .
انواع نماتد كش گرانول ميتواند همراه با كود و يا بصورت جداگانه در سطح خاك زراعي مصرف شود .
انواع مايع نماتد كش ها نيز توسط سمپاش ، بر سطح گياه پاشيده مي شود.
متداول ترين انواع نماتد كش :
-نماتد كش راگبي يا كادوسافوس كه بصورت گرانول مي باشد و به منظور كنترل نماتد ريشه به مقدار 5 تا 15 گرم در هر متر مربع مورد استفاده قرار مي گيرد.
- نماتد كش انزون يا تتراتيو كربنات سديم
-نماتد كش نماكور گرانول كه به ميزان 5 تا 15 گرم در هر متر مربع براي كنترل آفات ريشه چاي و پسته مورد استفاده قرار مي گيرد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/2/24  ساعت: ۰۹

پيت ماس
خاك پيت ماس از گونه اي خزه به وجود مي آيد . اين نوع خزه عموما در خاك هاي تورب دار باتلاقها ، در ابگيرهاي و به طور كل در قسمتهايي از رودخانه ها كه گل و لاي انباشته مي شود مي رويد .
اين خزه در دوره اي از حيات خود تبديل به خاك مي شود كه اين خاك پيت ماس نام دارد. در حال حاضر بهترين معادن تشكيل پيت ماس كشور استوني مي باشد .
عموما پيت ماس در مصارف عمومي نظير باغباني، گلخانه‌اي، پرورش گل و گياه كاربرد دارد.
نحوه تشكيل پيت ماس
در تشكيل پيت ماس ، تضاد شديد دما در فصول تابستان و زمستان بسيار موثر است . بدين صورت كه در زمستان در اثر سرما خاك يخ زده و در بهار و با آب شدن يخها ، خاك مملو از آب مي شود . در تابستان اين آب تا عمق زيادي از خاك خشك مي شود و همين امر باعث تجزيه نشدن مواد آلي موجود در خاك ميشود .
فوايد و مزاياي پيت ماس
پيت ماس بستر مناسبي براي كشت هر نوع بذري مي باشد .
از آنجا كه پيت ماس داراي مقادير زيادي از مواد آلي مي باشد ، استفاده از ان سبب بهبود خاك مي شود .
همچنين پيت ماس داراي قدرت زيادي جهت جذب و نگهداري آب مي باشد .
استفاده از پيت ماس ، سبب نگهداري بيشتر كود در خاك و جلوگيري از آبشويي آن مي شود .
همچنين پيت ماس از خاك در برابر فرسايش محافظت مي كند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/2/17  ساعت: ۰۶

بذر بادمجان و شرايط كشت آن
منبع و منشاء گياه و بذر بادمجان ، كشور ژاپن مي باشد .  بذر بادمجان در اواخر ماه بهمن و به صورت خزانه و در بستري حاوي خاك برگ بسيار نرم ، خاك كشاورزي نرم و ماسه و در محيطي نسبتا مرطوب كشت مي شود . دماي مناسب براي كشت بذر بادمجان ، 25 درجه سانتيگراد مي باشد و محيط مناسب براي پرورش بذر بادمجان از لحاظ رطوبت و دما ، شبيه محيط گلخانه مي باشد . بهتر است بذر بادمجان در ظروف كشت و گلدان ، كاشته شده و سپس به صورت نشاء به زمين اصلي منتقل گردد.
بذر بادمجان را در خاكي با شرايط ذكر شده و در ظروف كشت مي كارند و پس از اينكه به مرحله چهار برگي شدن رسيد به پشته هاي زمين اصلي كه از قبل آماده گرديده ، منتقل مي شوند . مرحله چهار برگي شدن بذر بادمجان عموما در ارديبهشت ماه اتفاق مي افتد . پيشنهاد مي شود فاصله بين پشته ها بين 70 تا 75 سانتيمتر و فاصله بين بوته هاي بادمجان 40 تا 45 سانتيمتر باشد .
آبياري بذر بادمجان و خود گياه ، با توجه به شرايط آب و هوايي و نوع خاك ، متغير است .
بذر بادمجان مانند ساير گياهان ،گونه هاي مختلفي دارد كه معمول ترين آنها بذر بادمجان قلمي ، بذر بادمجان دلمه اي ، بذر بادمجان سفيد ، بذر بادمجان سبز و ... مي باشد .
از بين اين گونه هاي مختلف بذر بادمجان ، آن دسته كه داراي كمترين ميزان دانه و بيشترين حد از شيريني باشد ، براي مصارف خانگي ، مقبول تر مي باشند . بذر بادمجان سياه و قلمي ، مورد پسند ترين نوع بذر بادمجان در ذايقه مردم ما مي باشد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/1/20  ساعت: ۰۹

بعد از تعيين زمان كاشت بذر خيار ، انتخاب بذر خيار مناسب با اقليم آب و هوايي منطقه مورد نظر ، يكي از اصلي ترين فاكتورها در كشت و توليد اين محصول مي باشد .
در مناطق جنوبي كشور ، كه زمان كاشت بذر خيار ، از اوايل مهر ماه آغاز مي شود و يا مناطق شمالي و مركزي كه كاشت بذر خيار از اول دي ماه آغاز مي شود ، بذر خيار تك گل توصيه مي شود. بذر خيار تك گل داراي برگهاي ريز و بسيار مقاوم به سرما مي باشد ازين رو مناسب براي دوره هاي كشت طولاني مدت مي باشد .
در مناطقي كه داراي دو فصل زراعي و كشت مي باشند ، توصيه مي شود از ارقام بذر خيار پر گل استفاده شود . اين نوع بذر خيار داراي محصول زياد و دوره كشت كوتاه مدت مي باشند .
يكي از بزرگترين مشكلات در كشت انواع بذر و بذر خيار ، عدم توجه كشاورزان به نوع و رقم بذر خيار ، زمان كشت و منطقه و اقليم آب و هوايي مي باشد . اصولا كشاورزان بدون در نظر گرفتن اين موارد ، به علت پر محصول بودن برخي از ارقام بذر خيار ، اقدام به كشت همان رقم در مناطق مختلف با شرايط آب و هوايي گوناگون مي نمايند كه در بسياري از موارد ، اين كشت ناموفق يا با بازدهي نا مناسب توام خواهد بود.
يكي ديگر از اشتباهات كشاورزان انتخاب بذر خيار كشت شده در يك فصل ، كه محصول و بازدهي موفقي داشته ، در فصل بعدي كشت مي باشد . مثلا كشاورزي در فصل بهار از نوعي از بذر خيار استفاده نموده كه كشت موفقي داشته و به اشتباه ، اين بذر را براي كشت بعدي پاييز انتخاب نموده كه با شروع فصل سرما و ريز و كوچك بودن ميوه ها ، شروع به استفاده از كود و سم مضاعف نموده تا بتواند همان ميزان محصول را برداشت نمايد . در صورتي كه با انتخاب بذر خيار مناسب همان فصل و بدون استفاده از سم و كود بيشتر ، همان ميزان محصول دريافت خواهد شد.

در يك طبقه بندي جامع ميتوان بذر خيار را به اقسام زير طبقه بندي نمود :
بذر خيار زمستانه تك گل
بذر خيار زمسانه پر گل
بذر خيار بهاره تك گل
بذر خيار بهاره پر گل

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/1/19  ساعت: ۱۱

در كشت بذر گوجه فرنگي ، آفتابگير بودن زمين ، شيب آن و نوع خاك نقش بسزايي در كيفيت محصول دارد.
اصولا كشت بذر گوجه فرنگي در خاكهاي تازه ، نتيجه بسيار خوبي خواهد داشت . از عوامل نتيجه بخش در كشت بذر گوجه فرنگي ، استفاده از كود پوسيده حيواني به ميزان زياد مي باشد .
براي كشت گوجه فرنگي مي توان مستقيما و با كاشت بذر گوجه فرنگي در خاك ، اقدام نمود و يا مي توان پس از كاشت بذر گوجه فرنگي در گلدان يا سيني نشاء و پس از اينكه  گياه سبز شد و به حدود بيست تا سي سانتمتري رسيد ، نشاء را به خاك منتقل كرد.
انتخاب بذر گوجه فرنگي مناسب ، يكي از شروط مهم كشت موفق است . در طبقه بندي بذر گوجه فرنگي ، نوع مصرف يكي از فاكتورهاي اصلي به شمار مي رود. در هر يك از موارد مصرف تازه خوري ، تهيه رب و كنسرو و ... از بذر گوجه فرنگي مخصوص بايد استفاده شود . در واقع بذر گوجه فرنگي به دو گروه بذر گوجه فرنگي تازه خوري و بذر گوجه فرنگي صنعتي تقسيم ميشود.
تقسيم بندي بعدي بذر گوجه فرنگي بر اساس همرسي مي باشد كه بر اساس اين تقسيم بندي ، بذر گوجه فرنگي به سه گروه همرس ، غير همرس و بينابين طبقه بندي مي شود.
اصولا در كشور ما براي كشتهاي طولاني مدت از بذر گوجه فرنگي غيرهمرس و براي كشت و برداشتهاي كوتاه مدت از بذر گوجه فرنگي بينابين استفاده مي شود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/1/19  ساعت: ۱۱

پياز يكي از سبزيجات بسيار پر مصرف در خانواده ها مي باشد . كشت پياز به سه طريق كاشت بذر پياز ، كاشت خرده پياز و كاشت نشاء پياز صورت مي گيرد .
از آنجا كه بذر پياز بسيار ريز بوده و در مراحل جوانه زني به رطوبت كافي و مداوم نياز دارد ، لذا كاشت بذر پياز به مراقبت بيشتري نسبت به ساير موارد كشت ، احتياج دارد .
كاشت از طريق بذر پياز
كاشت بذر پياز ، اوايل فصل بهار انجام ميگيرد . در بهترين شرايط نگهداري ، بذر پياز ، قوه ناميه خود را دو تا سه سال حفظ ميكند ولي براي برداشت محصول با كيفيت ، توصيه مي شود از بذر پياز يكساله استفاده شود .
روش هاي كشت بذر پياز
اصولا بذر پياز در دماي بين صفر تا 35 درجه شروع به جوانه زني ميكند كه در دماي صفر درجه ، جوانه زني بذر پياز حدود چهار تا پنج ماه بطول مي انجامد . مدت زمان جوانه زني بذر پياز در دمايي بين 21 تا 27 درجه سانتيگراد به 3 تا چهار روز كاهش مي يابد . بذر پياز معمولا بر روي پشته هايي با فواصل 35 الي 45 سانتي متري و به صورت رديفي كشت مي شود. براي كاشت دو رديفي بذر پياز ، بايد عرض را دو برابر محاسبه نمود .
عمق كاشت بذر پياز تقريبا 6 تا 12 سانتيمتر و فاصله بوته ها بين 7 تا 10 سانتيمتر مي باشد و مناسبترين خاك براي كشت بذر پياز خاك مرطوب مي باشد .
به دو روش كشت بذر پياز در زمين اصلي و كشت بذر پياز در سيني نشاء مي توان اقدام به كشت نمود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/1/19  ساعت: ۱۰

آموزش كاشت بذر فلفل
كشت فلفل از درآمد زاترين گياهان است كه داراي اقسام و رنگهاي گوناگون نيز مي باشد .
براي عمل آوردن فلفل با كيفيت ، بهتر است بذر فلفل را در ظروف و سيني كشت كاشته و از بذر فلفل ، نشاء تهيه نماييد .
در اين صورت بهتر است كشت بذر فلفل حدود هشت هفته قبل از انتقال به زمين اصلي صورت گيرد . تهيه نشاء از بذر فلفل ، نتيجه مطلوبتري نسبت به كشت مستقيم بذر فلفل خواهد داشت .
عمق كاشت بذر فلفل بايد حدود نيم سانتيمتر در نظر گرفته شود و خاك مورد نياز براي جوانه زني بذر فلفل ، بايد خاكي سبك باشد كه زهكشي به راحتي انجام گيرد .
بهتر است بذر فلفل در سيني و ظروف كشت 72 تا 100 تايي كشت شود و در دمايي بين 27 تا 32 سانتي گراد نيز نگهداري گردد.
در چنين شرايطي ، بذر فلفل پس از گذشت 7 تا 8 روز شروع به جوانه زني نموده ولي در دمايي پايين تر از اين حد ، جوانه زني بذر فلفل با سرعتي كمتر و نا منظم تر اتفاق مي افتد .
پس از كشت بذر فلفل در سيني كشت و به محض پديدار شدن دو برگ واقعي ، آبياري بايد به صورت منظم و جدي ادامه يابد . البته اين بدان معنا نيست كه در آبياري زياده روي نماييد . آبياري بايد به گونه اي انجام شود كه خاك حاوي بذر فلفل هيچ زمان خشك نشود . بذر فلفل در زمينهاي با زهكش مناسب ، عملكرد بسيار خوبي خواهد داشت .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/1/19  ساعت: ۱۰

از لحاظ نوع كشت ، معمولا بذر گندم به دو گروه بذر گندم بهاره و بذر گندم پاييزه طبقه بندي مي شود .
در هر يك از اين دو نوع بذر گندم ، شرايط كشت ، رشد و خصوصيات ظاهري ، متفاوت مي باشد و همانطور كه از نام آنها پيداست ، هر يك از اين دو نوع بذر گندم در زمانهاي مختلفي از سال كشت مي شوند. معمولا عمق شكاف موجود بر روي بذر گندم بهاره كتر از بذر گندم پاييزه است .
بذر گندم پاييزه در پاييز و در زماني كه دماي هوا كمتر از 13 درجه باشد كشت مي شود . در همان فصل پاييز ، بذر گندم شروع به جوانه زني نموده و در طول فصل زمستان ، گياه گندم به صورت خوشه اي جوان در آمده و با شروع بهار شروع به رشد مينمايد .
بذر گندم پس از كاشت مراحل مختلفي را طي ميكند تا گياه به ثمر بنشيند . به طور خلاصه ميتوان گفت دوره رشد بذر گندم شامل جوانه زني بذر گندم ، پنجه زني ، تشكيل روزت گياه ، ساقه روي و تشكيل شدن ميوه و گل گياه مي باشد .
ميزان بذر گندم مورد نياز در كشت پاييزه حدود 200 كيلوگرم در هكتار و در زاعت ديم ، 60 كيلوگرم بذر گندم در هر هكتار مي باشد . در حقيقت در كشت گندم ، نسبت ميزان بذر گندم آبي و بذر گندم ديم ، يك به بيست است .
ميزان رطوبت خاك در ميزان بذر گندم مورد مصرف يكي از فاكتورهاي اصلي بشمار مي رود به طوري كه كه در مناطقي با ميزان بارش كم ، بذر گندم مورد نياز كمتر از ميزان بذر گندم مورد نياز در مناطق نيمه مرطوب و مرطوب است.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/1/19  ساعت: ۰۸

بذر ، يكي از مهمترين نهاده هاي كشاورزيست كه كشت و زرع بدون آن تقريبا امكان پذير نيست . همچنين كيفيت بذر نيز در به دست آوردن محصولي با كيفيت ، از اهميت ويژه اي برخوردار است . در حقيقت يك بذر خوب و با كيفيت ، متضمن برداشت محصولي با كيفيت خواهد بود.
در اصطلاح عوام ، بذر به دانه گياه اطلاق ميشود ولي در علم كشاورزي ، به هر واحد از بافت يك گياه كه بتواند موجب رويش گياه جديد شود ، بذر اطلاق مي شود .
به عنوان مثال ، پياز يك گل يا غده سيب زميني ، در طبقه بندي علم كشاورزي ، بذر محسوب مي گردند.
طبقه بندي انواع بذر :
بذر اوليه يا بذر اصلاح گر
بذر اوليه يا بذر اصلاح گر به بذر و يا قسمتي از اندامهاي گياه گفته ميشود كه تحت نظارت افراد متخصص توليد شده و داراي برچسب سفيد رنگ مي باشد . نگهداري و ذخيره بذر اوليه كار نسبتا سختي مي باشد .
بذر پايه و يا بذر سوپر اليت
بذر پايه به بذري اطلاق مي شود كه حاصل كشت بذر اوليه مي باشد . كشت بذر پايه معمولا چندين بار تكرار مي شود ، به اين معني كه چندين بار از بذر پايه ، بذر جديد توليد مي گردد . بذر پايه داراي برچسب سفيد رنگ بوده و نسبت به بذر گواهي شده ، در اندازه كمتري توليد مي گردد.
بذر ثبت شده يا بذر مادري
بذر مادري حاصل تكثير بذر پايه مي باشد و مانند بذر پايه ممكن است چندين بار تكثير و توليد شود . بذر ثبت شده يا بذر مادري داراي برچسب ارغواني رنگ مي باشد .
بذر گواھي شده
بذر گواهي شده نتيجه كشت بذر پايه و يا بذر ثبت شده مي باشد و پس از توليد، توسط ارگانها و مراجع ذيصلاح ، تاييد مي گردد. اين بذر داراي برچسب مخصوص آبي رنگي بوده كه به اين علت به بذر آبي نيز معروف مي باشد .
نكاتي كه در مورد يك بذر بايد بدانيم :
درجه خلوص بذر
يكي از موارد بسيار مهم در تهيه بذر اين است كه بذر بايد خالص و عاري از هرگونه مواد خارجي و ناخالصي باشد . همچنين بذر خالص فاقد بذور شكسته ، آلوده به انواع آفات و بيماري مي باشد.
قوه ناميه بذر
به ميزان توانايي يك بذر براي جوانه زني و رويش ، قوه ناميه اطلاق مي شود كه درصد قوه ناميه و آگاهي از ميزان آن به هنگام تهيه بذر ، بسيار اهميت دارد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1396/1/16  ساعت: ۰۹

كولتيواتور
كولتيواتور وسيله است با تعدادي تيغه كه معمولا اين تيغه ها به صورت ال مانند بر روي يك محور قرار دارند .محورها در دستگاه كولتيواتور در عقب تراكتور و با سرعت بسيار زيادي و به حالت دوراني مي چرخند .در اثر اين حركت چرخشي ، تيغه كولتيواتور به خاك برخورد كرده و كلوخه هاي سطح خاك را خرد ميكند . اين برخورد تا عمق 8 تا 15 سانت مي باشد .
به طور كلي دستگاه كولتيواتور به منظور خاك ورزي پوشش دار ، كنترل علفهاي هرز در زمان آيش ، تهيه بستر مناسب براي پاشش بذر ، ناهموار كردن مزرعه براي افزايش ميزان جذب رطوبت و پيشگيري از فرسايش بادي خاك و آبي مورد استفاده قرار مي گيرد .
دركشت گياهاني كه بذر بسيار ريزي دارند مانند بذر گياهان علوفه اي كه تماس بذر و خاك مهم مي باشد ، استفاده از كولتيواتور بسيار ضروري به نظر مي رسد .
همچنين براي خرد كردن بقاياي گياهان و مخلوط كردن آنها با خاك و از بين بردن علف هرز مزرعه استفاده از كلتيواتور ضروري به نظر مي رسد .معمولا عرض كار دستگاه كولتيواتور بين يك تا سه متر مي باشد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1395/10/27  ساعت: ۰۸

كود سوپر فسفات ساده داراي فسفر ، گوگرد و ساير ريز مغذي ها مي باشد . فسفر و گوگرد موجود در كود سوپر فسفات ساده مانع از ريزش برگ و افزايش گلدهي درخت مي شود. همچنين استفاده از كود سوپر فسفات ساده به نحو چشمگيري كيفيت محصول را افزايش داده و باعث افزايش حجم و گستردگي ريشه گياه مي شود.
وجود عناصر ريز مغذي در كود سوپر فسفات ساده ، يكي از برتريهاي اين كود نسبت به ساير كودهاي فسفاته مي باشد . اين ريز مغذي هاي موجود در كود سوپر فسفات ساده با تنظيم پي اچ خاك ، سبب اسيدي شدن فضاي اطراف ريشه گشاه شده و كيفيت خاك را اصلاح مي نمايد .
همچنين ريز مغذيهاي موجود در كود سوپر فسفات ساده باعث جذب شدن فسفر موجود در خاك شده كه اين خود سبب افزايش عملكرد و راندمان محصول مي گردد.
كود سوپر فسفات ساده همانند ساير كودهاي فسفاته ، قبل از كاشت و در هنگام آماده سازي بستر كشت و بذر ، مورد استفاده قرار مي گيرد.
كود سوپر فسفات ساده باعث نرمي بافت خاك شده كه اين عامل سبب نفوذ آب تا نزديك ريشه و جذب بهتر رطوبت توسط گياه مي شود.
با توجه به اينكه كود سوپر فسفات ساده پي اچ خاك را تنظيم مينمايد و با توجه به اينكه اكثر خاكهاي كشاورزي كشور ما قليايي مي باشد ، لذا استفاده از كود سوپر فسفات ساده در اكثر كشتها توسط مراجع ذيصلاح كشاورزي كشور توصيه مي گردد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :barfabco
تاريخ: 1395/9/7  ساعت: ۱۰

با توجه به شرايط اقليمي كشور و مساعد بودن شرايط محيطي از قبيل خاك و شرايط آب و هوايي مناطق مختلف براي كشت گياهان دارويي ، و همچنين با توجه به ارجحيت استفاده از گياهان دارويي با جاي داروهاي شيميايي ، امروزه كشت و پرورش گياهان دارويي در مناطق مختلف ، به كشاورزان عزيز توصيه مي شود.
يكي از مهمترين دلايل تشويق كشاورزان به كشت گياهان دارويي ، اهميت آن در بحث درمان و تهيه دارو مي باشد . علاوه بر اين به سبب موقعيت اقليمي كشور كه مناسب و مساعد كشت آن مي باشد ،توصيه مي شود كشت گياهان دارويي در دستور كار دولت و كشاورزان قرار گيرد .
همچينين كشت گياهان دارويي علاوه بر ايجاد اشتغال ، موجب استفاده بهينه از اراضي كشاورزي شده و مانع از فرسايش خاك مي شود .
از طرفي كشت گياهان دارويي به لحاظ صرفه اقتصادي ، باعث رشد اقتصادي و رونق بازارهاي محلي استانهاي مختلف مي گردد.
كشت گياهان دارويي ميتواند از طريق كاشت بذر ، كاشت قلمه و يا كاشت نشاء گياهان دارويي صورت گيرد.

:
برچسب‌ها:

[ ]