ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز برقی تفال
سیگار برگ
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
آموزشگاه آشپزی
دوره های آموزش شیرینی پزی
آموزش کافی شاپ
تور کربلا
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
اطلاعات مفيدي در مورد فيلتر شني كشاورزي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۶ دى ۱۳۹۵ ساعت: ۱۱:۵۶:۵۷

يك روش فيزيكي براي حذف ذرات معلق موجود در آب فيلتراسيوندانه‌اي ميباشد كه قدمتي طولاني دارد.
فيلتر شني از نوع فيلتراسيون دانه‌اي است و به شكل مخزن استوانه‌اي است كه تحت فشار بستري از ماسه (شن سيليسي و يا آنتراسيت) و شن دانه‌بندي شده مي‌باشد كه با صاف نمودن (فيلتراسيون) فيزيكي آب باعث ميشود تا ذرات معلق موجود در آن نظير رنگ ، گل، پلانكتون ، مواد آلي ، باكتري‌ها و ذرات حاصل حذف شوند. بدنه اين فيلترها، از جنس فولاد است و بر اساس استانداردهاي معتبر ساخته شده كه دو دريچه بازديد را دارا بوده و كليه سطوح مجاور با آب در داخل مخزن دستگاه با دو لايه رنگ اپوكسي و براي جلوگيري از خوردگي و تماميه سطوح بيروني دستگاه با رنگ روغني پوشش دارده شده زيرا در مجاورت هوا قرار دارند. در اين فيلترها فشار استاندارد كه بين 7-3 اتمسفر است وجود دارد. چنانچه فشار بيش از اين مقدار باشد پديده شيارسازي ايجاد مي‌شود.
فيلتر شني به دو صورت عمودي و افقي ساخته مي‌شوند. ارتفاع فيلترهاي عمودي استاندارد بين 7/0 الي 5/1 و قطر اين فيلترها از حدود 5/0 تا 3 متر است.فيلترهاي عمودي نبست به افقي ارجحيت دارند زيرا در راستاي ارتفاع آنها عمل تصفيه انجام ميشود. در فيلترهاي عمودي و افقي آب حاصل از شستشو و آب ورودي از طريق شبكه نازل در پايين و بالا دستگاه جمع آوري ويا تقسيم مي‌گردد.
آب از قسمت پاييني ستون وارد شده و پس از عبور از بستر فيلتر شني، شن دانه‌بندي شده با خلوص 98% و يك صفحه مشبك با 50 تا 70 عدد پستانك در هر متر مربع كه جهت آبكشي و جلوگيري از خروج ذرات شن از دستگاه تشكيل شده است، از قسمت تحتاني خارج مي‌گردد.
ذرات شني كه بصورت طبقاتي و دانه‌بندي شده برروي صفحه مشبك قرار ميگيرند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعيين مي ‌شوند. ترتيب قرارگيري اندازه اين ذرات به ترتيب از درشت به ريز است به اين صورت است كه از سمت بالاي بستر به سمت پايين بستر قرار ميگيرند.
هرچه ضخامت بستر فيلتر بيشتر باشد، راندمان حذف مواد معلق در آن نيز بيشتر و راندمان حذف بالا خواهد رفت . فيلتر شني در عمل ضخامتشان بين محدوده 150-70 سانتيمتر قرار داد. بر اساس فشار روي بستر و قطر ذرات بستر دانه‌اي ، به ازاي هر مترمربع از سطح بستر 20-5 مترمكعب آب را در هر ساعت مي‌توان تصفيه نمود.
در دوره تصفيه، ذرات موجود در آب در بستر فيلتراسيون رسوب ميكنند و بتدريج فرج و خلل بستر را پر مي‌كنند.
بدين ترتيب با گذشت زمان معيني از شروع بهره برداري بر حسب ميزان مواد معلق آب ورودي و كدورت، افت فشار تدريجا افزايش مي يابد.
زمانيكه افت فشار دو سر فيلتر شني در حدود 8/0- 6/0 بار ثبت گردد، وقت آن رسيده است كه فيلتر با ورود جريان آب به صورت معكوس (Back Wash) بسترها مورد شستشو قرار بگيرند و از حالت سرويس خارج شوند. مدت زماني كه براي شستشو صرف ميشود بسته به ميزان كدورت آب ورودي دارد.
اگر اين فيلتر شني درست طراحي شوند ذرات تا 10 ميكرون را ميتوانند حذف نمايند و همچنين اگر مواد منعقد كننده به به آب ورودي تزريق شود حذف ذرات تا 2-1 ميكرون نيز امكان‌پذير خواهد بود. معمولا بازده اين سيستم ها حذف 50 تا 60 درصد از مواد كلوئيدي با اندازه 15-10 ميكرون است.آب ورودي كه به سيستم پيش تصفيه RO وارد ميشود بايد كدورتي كمتر از 10NTU داشته باشد. اگر كدورت بالاي 10NTU دوره Backwash اين سيستم ها براي بدست آوردن آب با كيفيت مناسب و قابل قبول باشد بسيار كم خواهد بود.

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]