woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
كشاورزي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۰۹:۵۱

چمن‌ زن
چمن زن وسيله اي متشكل از يك يا چند تيغه گردان بوده كه به منظور برش و قطع سطح چمن با ارتفاع مشخصي مورد استفاده قرار مي گيرد .
قدرت تيغه ها در چمن زن قابل تنظيم بصورت دستي مي باشد و با راندن چمن زن به سمت جلو تيغه هاي مكانيكي دستگاه چمن زن عمل ميكنند .
در برخي از انواع چمن زن يك موتور احتراقي يا الكتريكي براي چرخاندن تيغه هاي چمن زن بكار مي رود و در برخي از انواع چمن زن ، علاوه بر عمليات چمن زني ، كارهايي نظير كوددهي و جمع آوري ضايعات نيز توسط چمن زن انجام ميگردد.
به طور كلي دو نوع تيغه در چمن زن استفاده مي شو د . به عبارت ديگر بسته به نوع تيغه به كار رفته در دستگاه چمن زن ميتوان چمن زن ها را به دو دسته چمن زن سيلندري و چمن زن روتاري تقسيم نمود.
در يك تقسيم بندي ديگر ، چمن زن ها به چهار گروه كلي چمن زن دستي ، چمن زن تراكتوري ، چمن زن برقي و شارژي و چمن زن موتوي يا گيربكسي ، تقسيم مي شوند .
چمن زن تراكتوري :
چمن زن تراكتوري ، بهترين نوع چمن زن بوده كه داراي قابليت و امكانات زيادي مي باشد و اين نوع چمن زن داراي يك موتور محرك بسيار قوي بنزيني به همراه چهار چرخ متحرك و تيغه هاي قوي مي باشد .
چمن زن دستي :
ميتوان گفت ابتدايي ترين نسل چمن زن ، چمن زن دستي مي باشد كه ساختار و عملكرد اين نوع چمن زن به صورت دستي و هلي و به وسيله نيروي انساني مي باشد .
چمن زن برقي - شارژي :
اصولا اين نوع از چمن زن كه با برق و يا بصورت شارژي عمل ميكند ، براي مصارف خانگي و نيمه صنعتي مورد استفاده قرار مي گيرد .
چمن زن موتوري-گيربكسي :
چمن زن موتوري در محيطها و فضاي سبز گسترده كه عمليات چمن زني نياز به ميزان جابجايي و قدرت موتور بالايي دارد ، مورد استفاده قرار مي گيرد .

موضوع:
برچسب‌ها: چمن‌ زن، چمنزن،

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۶:۲۴

پرده هوا به جرياني از هوا اطلاق مي شود كه توسط آن هواي سرد و گرم از يكديگر تفكيك مي شوند .به طور معمول پرده هوا كه كاربردهاي مختلفي نيز دارد ، در بالاي دربها نصب مي شود .
دستگاه پرده هوا مجهز به يك فن قدرتمند در قسمت بالا يا سقف و يك مكنده قوي در قسمت كف دستگاه مي باشد كه توسط اين فن و مكنده ، جريان هواي فشرده از قسمت فوقاني به قسمت تحتاني دميده مي شود.
كاربردهاي پرده هوا
با استفاده از جريان هواي شديد خارج شده از پرده هوا به هنگام باز شدن درب ، دو فضاي داخل و خارج از يكديگر جدا شده و مانع از ورود حشرات و گرد و غبار به داخل مي گردد ، بنابراين دستگاه پرده هوا علاوه بر تميز نگهداشتن محيط ، در افزايش راندمان سيستمهاي تهويه و كاهش هزينه هاي انرژي بي تاثير نخواهد بود.
در واقع يكي از بارزترين مزاياي استفاده از دستگاه پرده هوا جلوگيري از هدر رفتن انرژي و كاهش هزينه ها مي باشد.
پرده هوا در افزايش سطح بهداشت محيط نيز تاثير گذار خواهد بود چرا كه با دمش جريان پر فشار به خارج ، مانع از ورود گرد و غبار و حشرات مي گردد.
يكي ديگر از مزاياي پرده هوا ، فضاي بسيار كمي كه اشغال مي كند ميباشد كه نوع تجاري اين وسيله بسيار كم حجم تر و زيباتر از انواع صنعتي ان مي باشد .
انواع صنعتي پرده هوا ، قابليت ساخت در ابعاد مورد نظر را دارد كه اين موضوع يكي از برتريهاي پرده هوا صنعتي نسبت به انواع تجاري آن مي باشد .
پرده هوا بايد در قسمتي از ورودي نصب شود كه امكان ورود و نشت رطوبت و آب به آن محيط وجود نداشته باشد . توصيه مي شود براي تميز كردن پرده هوا از مواد شيميايي نظير بنزين و ... استفاده نگردد.
پرده هوا هم به صورت افقي و هم به صورت عمودي قابل نصب مي باشد كه چنانچه پرده هوا را به صورت افي نصب نموديد بايد در دو سمت محيط و يا دي بالا و پايين نصب گردد و در صورت نصب پرده هوا به صورت عمودي بايد در يك سمت نصب شود.

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۲۴:۴۹

پيت ماس
خاك پيت ماس از گونه اي خزه به وجود مي آيد . اين نوع خزه عموما در خاك هاي تورب دار باتلاقها ، در ابگيرهاي و به طور كل در قسمتهايي از رودخانه ها كه گل و لاي انباشته مي شود مي رويد .
اين خزه در دوره اي از حيات خود تبديل به خاك مي شود كه اين خاك پيت ماس نام دارد. در حال حاضر بهترين معادن تشكيل پيت ماس كشور استوني مي باشد .
عموما پيت ماس در مصارف عمومي نظير باغباني، گلخانه‌اي، پرورش گل و گياه كاربرد دارد.
نحوه تشكيل پيت ماس
در تشكيل پيت ماس ، تضاد شديد دما در فصول تابستان و زمستان بسيار موثر است . بدين صورت كه در زمستان در اثر سرما خاك يخ زده و در بهار و با آب شدن يخها ، خاك مملو از آب مي شود . در تابستان اين آب تا عمق زيادي از خاك خشك مي شود و همين امر باعث تجزيه نشدن مواد آلي موجود در خاك ميشود .
فوايد و مزاياي پيت ماس
پيت ماس بستر مناسبي براي كشت هر نوع بذري مي باشد .
از آنجا كه پيت ماس داراي مقادير زيادي از مواد آلي مي باشد ، استفاده از ان سبب بهبود خاك مي شود .
همچنين پيت ماس داراي قدرت زيادي جهت جذب و نگهداري آب مي باشد .
استفاده از پيت ماس ، سبب نگهداري بيشتر كود در خاك و جلوگيري از آبشويي آن مي شود .
همچنين پيت ماس از خاك در برابر فرسايش محافظت مي كند.

موضوع:
برچسب‌ها: پيت ماس، كوكوپيت،

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۱۶:۲۹
كوكوپيت
كوكوپيت نوعي كمپوست است كه از الياف دور ميوه نارگيل يا الياف تنه درخت نارگيل درست مي شود.كوكوپيت ويژگيهايي دارد كه باعث جذب و نگهداري رطوبت در خاك مي شود و به علت وجود همين خاصيت ، از كوكوپيت به وفور در باغباني استفاده مي شود .
به طور كلي اصلي ترين كشورهاي صادر كننده كوكوپيت ، سريلانكا و هندوستان و اكثر كشورهاي جنوب شرق آسيا مي باشند.
عموما كوكوپيت به صورت قالبي و البته قالبهاي فشرده توليد مي شود و در مقصد نهايي با اضافه كردن اب به كوكوپيت آن را تبديل به پودر كرده و آماده استفاده مي نمايند.
برخي از مزاياي كوكوپيت نسبت به موارد مشابه
1- تخلخل هوايي عالي
كوكوپيت حتي در زماني كه پر از آب شده باشد ، داراي تخلخل هوايي بسيار خوبي مي باشد كه باعث افزايش رويش ريشه، گل و ميوه در گياهان مي شود.
2- نگهداري و جذب بسيار خوب آب
ميزان جذب و نگهداري آب قالبهاي كوكوپيت فشرده 7 تا 10 ليتر آب مي باشد و در مقايسه با پيت ماس ، ميزان بيشتري آب در خود نگه ميدارد . همچنين سرعت رشد گياه با استفاده از كوكوپيت در مقايسه با پيت ماس بسيار بالاتر مي باشد.
3- ماندگاري بالاي كوكوپيت
كوكوپيت برخلاف ساير محصولات مشابه ديرتر از بين ميرود و به علت دارا بودن الياف چوبي شكل در محيط هاي كشت ، مدت زمان طولاني تر باقي مي ماند .
الياف كوكوپيت در خاك به مدت چهار تا پنج سال باقي مانده و از تراكم و فشردگي ذرات خاك جلوگيري كرده و محل مناسبي را براي رشد و توسعه ريشه فراهم مي نمايد.

 

موضوع:
برچسب‌ها: كوكوپيت، پيت ماس،

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۱:۰۸

ورق ژئوتكستايل و كاربرد آن
كلمه ژئوتكستايل تركيبي از دو كلمه ژئو به معني زمين و تكستايل به معني پارچه تشكيل شده است . به معني زمين پارچه. ژئوتكستايل نوعي پوشش اليافي نفوذ ناپذيرند كه از پلي استر و يا پلي پروپيلن توليد مي شوند. عموما ورق ژئوتكستايل به دو شكل بافته شده و يا بافته نشده توليد مي شود .
با توجه به كاربرد و انواع ورق ژئوتكستايل ، گونه هاي مختلفي از اين محصول توليد مي شود و بسته به نوع نياز و نوع استفاده و ظرفيت مقاومت مورد نياز ، ورق ژئوتكستايل مناسب انتخاب مي شود .
به طور عموم از ورق ژئوتكستايل در سدسازي ، سيستمهاي تصفيه آب ، استخرهاي ذخيره آب ، زهكشي و ... استفاده مي شود .
مزاياي ورق ژئوتكستايل
ورق ژئوتكستايل سريع نصب و قابليت اجراي سريعي دارد با استفاده از ورق ژئوتكستايل ، حجم عمليات سنتي كاهش مي يابد و استفاده از ورق ژئوتكستايل از نظر اقتصادي مقرون به صرفه مي باشد.

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۴۸:۰۱

قطره چكان مناسب در هر سيستم آبياري
انتخاب قطره چكان يا دريپر يا مناسب در سيستم آبياري يكي از مهمترين موارديست كه بايد با دقت نظر انجام شود زيرا انتخاب قطره چكان مناسب سبب كاهش هزينه هاي غير ضروري نظير انسداد قطره چكان و عدم آبياري برخي از بوته ها و نهايتا تعويض قطره چكان مي شود .
انواع قطره چكان مورد استفاده در سيستمهاي آبياري
قطره چكان هاي صفحه اي
در قطره چكان صفحه اي ، چند صفحه بر يكديگر منطبق بوده و هر كدام از اين صفحات بر صفحات ديگر عمود ميباشد كه انطباق اين صفحات عمود بر هم ، به قطره چكان ظاهري شبيه صندوق ميدهد و آب وارد شده به قطره چكان ، ديواره هاي عرضي اين صفحات را دور زده و سپس از حفره انتهايي و به صورت قطره اي خارج مي شود.
قطره چكان يا دريپر چند دهانه اي
در آبياري باغات ميوه و درختان ، نياز به فشار و ميزان بيشتري آب ميباشد ، لذا در اين موارد ، توصيه مي شود از قطره چكان هاي چند دهانه اي استفاده شود . در اين نوع از قطره چكان ، هر يك از دهانه ها ، متصل به لوله باريكي بوده كه آب را تا فواصل چند متر انتقال مي دهد. تعداد خروجي يا دهانه هاي اين نوع از قطره چكان بين يك تا پنج عدد متغير بوده و به اين ترتيب براي آبياري يك درخت ، به يك تا دو قطره چكان نياز مي باشد .
قطره چكان دكمه اي
قطره چكان يا دريپر دكمه اي داراي دهانه اي كوچك به قطر كمتر از يك ميليمتر مي باشد . براي استفاده از اين نوع قطره چكان ، بر روي لوله هاي آبياري ، سوراخهايي ايجاد شده و اين قطره چكان ها بر روي اين سوراخها تعبيه مي شوند . آب جاري شده در لوله هاي ابياري از دهانه ورودي قطره چكان يا دريپر وارد شده و از دهانه خروجي قطره چكان ، به صورت قطره به سطح خاك مي ريزد .
اين نوع از قطره چكان در ميان ساير انواع آن ، ارزان تر بوده و همچنين نصب اين قطره چكان نيز آسان تر مي باشد .
قطره چكان يا دريپر با مجراي طولاني
در اين نوع قطره چكان كه عموما در مسير لوله هاي فرعي آب قرار مي گيرند ، آب پس از طي مسير مارپيچ و طولاني ، از دريچه خروجي قطره چكان خارج و بر سطح خاك مي ريزد. يكي از معايب اين نوع قطره چكان احتمال انسداد مجراهاي آن مي باشد و از انجا كه اين نوع قطره چكان قابل تعمير نميباشد ، هزينه هاي نگهداري يا تعويض آن مقرون به صرفه نيست.

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۴۳:۴۷

تانك كود نوعي مخزن تحت فشار مي باشد كه به منظور تزريق مواد غذايي مورد نياز گياه و انواع كود و سموم كشاورزي به كار مي رود .
يكي ديگر از موارد كاربرد تانك كود به منظور شستشوي لوله هاي آبياري و قطره چكانهاي مورد مصرف در سيستمهاي آبياري و پيشگيري از گرفتگي قطره چكانها مي باشد .
براي استفاده از تانك كود در موارد تزريق كود و سموم كشاورزي ، بهتر است اين مواد ، پيش از دخول در تانك كود ، در ظروف جداگانه در آب محلول شده و پس از اينكه كودها كاملا با آب حل شد و كليه ناخالصيهاي موجود در ان ، در اب ته نشين شد ، محلول كود را در تانك كود ريخته و مورد استفاده قرار ميدهيم.
اندازه تانك كود بسته به نوع مصرف ، ظرفيت شبكه و سفارش مشتري ، ميتواند متغيير باشد . در فصول غير زراعي و به منظور جلوگيري از يخزدگي آب موجود در تانك كود ، بايد آب مخزن آن تخليه گردد .
در برخي از موارد ونتوري و يا سيستمهاي تزريق كننده كود كه مجهز به پمپ ميباشد ، ميتواند جايگزين تانك كود گردد .
به زبان بسيار ساده اساس كار تانك كود به اين صورت است كه كود محلول شده در آب ، به ميزان مشخص و به تدريج از مخزن تانك كود خارج شده و در اختيار گياه قرار مي گيرد .
در تانك كود سيكل باز ، مواد شيميايي و غذايي مورد نياز گياه ، توسط اختلاف فشاري كه به وسيله انژكتور و پمپ ايجاد شده است ، از بخش مكش ونتوري يا انژكتور به قسمت خروجي انژكتور وارد و سپس به لوله اصلي منتقل ميگردد و توسط لوله اصلي تانك كود ، اين مواد در اختيار گياه قرار مي گيرد.

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۳۴:۱۰

كود كامل ماكرو يا كود NPK
كود كامل ماكرو كه در اصطلاح با عنوان كود NPK نيز شناخته مي شود ، حاوي سه عنصر عمده فسفر ، پتاسيم و ازت مي باشد كه در پاره اي از مواقع در تركيب كود NPK ، از روي و تركيبات آن نيز البته به ميزان بسيار كم استفاده مي شود . كود NPK در كشاورزي نوين ، بسيار پر مصرف بوده و عمده توليد كود NPK در كشور ما به صورت گرانوله مي باشد .
استفاده از كود NPK يا همان كود كامل ماكرو ، به سبب دارا بودن عناصر اصلي مورد نياز خاك ، از ساير كودهاي حاوي تركيبات ازت ، پتاسيم و فسفر موثر تر مي باشد .
پر واضح است كه تامين نياز غذايي جوامع ، به افزايش بهره وري خاك بستگي دارد و مصرف كودهاي شيميايي ، به ميزان بسيار زيادي در حصول به اين موضوع نقش دارد . كود كامل ماكرو يا كود NPK نيز همانند ساير انواع كود ، به منظور حاصلخيزي و افزايش باروري محصولات كشاورزي بكار ميرود . اين كود (كود NPK) ميتواند در زمينهاي باغي ، زراعي و اراضي شور مورد استفاده قرار گيرد .
بيشترين استفاده از كود كامل ماكرو يا كود NPK در زمينهاي زراعي مي باشد كه عمده مصرف آن به صورت گرانول و مناسب براي انواع كشت مي باشد . در استفاده از كود كامل ماكرو يا كود NPK ، نكته حائز اهميت ، شخم زمين به ميزان لازم و قرار دادن آن در محلهاي مشخص شده و در زير خاك مي باشد .
در زمينهاي زراعي شور ، استفاده از كود كامل ماكرو يا كود NPK ، بايستي بر اساس نتيجه آزمون خاك مورد استفاده قرار گيرد . نحوه استفاده از ان نيز پيش از كاشت نهال در چاله غرس و پس از كاشت به صورت كود پايه در اوايل فصل بهار مي باشد .
كود كامل ماكرو يا كود NPK در درختان و محصولاتي كه نياز به ميزان زيادي از عنصر پتاسيم دارند و همچنين درختاني كه مبتلا به زردي برگ شده اند ، عملكرد مناسبي خواهد داشت .
در صيفي و سبزيجات نيز مصرف كود كامل ماكرو يا كود NPK به اشكال مختلف تقسيط ، پيش از كاشت و به شكل نواري مورد استفاده قرار مي گيرد .
فرآيند توليد كود كامل ماكرو يا كود NPK
در توليد كود كامل ماكرو يا كود NPK از روش ميكس و گرانول سازي استفاده مي شود بدين ترتيب كه در ابتدا مواد اوليه شامل سولفات پتاسيم و آمونيوم و فسفات آمونيوم به ذرات بسيار ريزي تبديل شده و سپس بر اساس فرمولاسيون كود ، مواد با اندازه و نسبتهاي مشخص وارد دستگاه مي شوند .

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۲۲:۱۶

شير فلكه و كاربردهاي آن
شير فلكه وسيله اي است كه به منظور تنظيم مقدار عبور سيال از يك مسير ، استفاده مي شود. شير فلكه مي تواند در حالتهاي باز ، بسته و نيمه باز يا نيمه بسته قرار گيرد كه در حالت باز ، امكان عبور سيال از شير فلكه وجود دارد .
در زبان انگليسي ، شير فلكه ، ولو نام دارد كه اين كلمه به معني گلوگاه مي باشد .
شير فلكه ها داراي انواع گوناگون با سايز و جنس هاي مختلف مي باشند . معمولا شير فلكه كشويي يكي از پر كاربردترين انواع شير فلكه مي باشد كه براي عبور و گذر سيالاتي همانند آب ، روغن ، هواي فشرده و انواع گازهاي خنثي مورد استفاده قرار مي گيرد. شيرهاي كشويي در شير فلكه كشويي ، حركت خطي دارد .
شير فلكه ها به لحاظ سايز و نحوه عملكردشان ، انواع گوناگوني دارند . به عنوان مثال ، قطر شير فلكه ها عموما از چند دهم ميليمتر تا چند متر متغير مي باشد .
در نيروگاهها ، موتور خانه ها ، كارخانجات و .... به منظور انتقال آب گرم و سرد با فشار بسيار زياد از شير فلكه كشويي با زبانه چدني ، فلزي و يا پلاستيكي مورد استفاده قرار مي گيرد . ( شير فلكه كشويي زبانه لاستيكي ، شير فلكه كشويي زبانه چدني ، شير فلكه كشويي زبانه فلزي )
ميزان تحمل فشار و حرارت نيز در انواع شير فلكه متغير است .
يكي از انواع شير فلكه ، شير فلكه پروانه اي مي باشد كه از ساده ترين انواع شير فلكه بوده و عموما در صنايع مورد استفاده قرار مي گيرد . ساختار ظاهري و نحوه عملكرد شير فلكه پروانه اي بسيار ساده است كه از يك بدنه اصلي و يك صفحه مدور تشكيل شده است .
نوعي از شير فلكه پروانه اي كه فاقد فلنچ است ، شير فلكه پروانه اي ويفري نام دارد كه همانند ساير انواع شير فلكه پروانه اي داراي ساختاري ساده و البته پر كاربرد مي باشد . شير فلكه پروانه اي ويفري ، يكي از بهترين گزينه ها در مصارفي با شدت جريان بالا مي باشد .
شير فلكه پروانه اي از جنس استيل ، معمولا در ايستگاههاي نيروي حرارتي و هيدروليكي ، صنايع گوناگون همچون صنايع پتروشيمي و همچنين در لوله كشي آب مورد استفاده قرار مي گيرد.
از جمله مزيت هاي شير فلكه پروانه اي سبك وزن بودن آن و عدم نياز به تكيه گاه براي نصب مي باشد . از ديگر مزاياي شير فلكه پروانه اي فشردگي و كوچك بودن و قيمت مناسب و راندمان بالاي آن مي باشد .
در شير فلكه پروانه اي ، هميشه بخشي از ديسك در معرض جريان سيال قرار دارد ، كه اين موجب احتمال تغيير فشار را در بر خواهد داشت و اين مورد ، يكي از معايب شير فلكه پروانه اي محسوب مي شود.
همانطور كه اشاره شد ، شير فلكه كشويي ، يكي از پر كاربردترين انواع شير فلكه مي باشد كه در بيشتر صنايع مورد استفاده قرار مي گيرد و بيشترين كاربرد آن در خطوطيست كه به منظور بستن جريان مورد استفاده قرار مي گيرند.
شير فلكه كشويي به دو نوع تقسيم بندي مي شود : شير فلكه كشويي موازي و نوع ديگر شير فلكه كشويي داراي دروازه هاي گوه اي شكل مي باشد .
شير يكطرفه سوپاپي فنردار
نوعي ديگر از انواع شير فلكه ، شير يكطرفه مي باشد . شير يكطرفه به معني غير قابل برگشت بوده و حركت سيال در اين نوع از شير فلكه ، بر اثر اختلاف فشار بين دو طرف شير مي باشد .
شير يكطرفه به دو دسته كلي تقسيم مي شود:
شير يكطرفه اي كه با جريان سيال بسته مي شود
شير يكطرفه اي كه توسط نيروي سيال و يك نيروي خارجي بسته مي شود:
در يك تقسيم بندي ديگر ميتوان شير يكطرفه را به شير يكطرفه وزنه اي و شير يكطرفه سوپاپي فنر دار ، تقسيم بندي نمود .

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۱۰:۵۱

بذر بادمجان و شرايط كشت آن
منبع و منشاء گياه و بذر بادمجان ، كشور ژاپن مي باشد .  بذر بادمجان در اواخر ماه بهمن و به صورت خزانه و در بستري حاوي خاك برگ بسيار نرم ، خاك كشاورزي نرم و ماسه و در محيطي نسبتا مرطوب كشت مي شود . دماي مناسب براي كشت بذر بادمجان ، 25 درجه سانتيگراد مي باشد و محيط مناسب براي پرورش بذر بادمجان از لحاظ رطوبت و دما ، شبيه محيط گلخانه مي باشد . بهتر است بذر بادمجان در ظروف كشت و گلدان ، كاشته شده و سپس به صورت نشاء به زمين اصلي منتقل گردد.
بذر بادمجان را در خاكي با شرايط ذكر شده و در ظروف كشت مي كارند و پس از اينكه به مرحله چهار برگي شدن رسيد به پشته هاي زمين اصلي كه از قبل آماده گرديده ، منتقل مي شوند . مرحله چهار برگي شدن بذر بادمجان عموما در ارديبهشت ماه اتفاق مي افتد . پيشنهاد مي شود فاصله بين پشته ها بين 70 تا 75 سانتيمتر و فاصله بين بوته هاي بادمجان 40 تا 45 سانتيمتر باشد .
آبياري بذر بادمجان و خود گياه ، با توجه به شرايط آب و هوايي و نوع خاك ، متغير است .
بذر بادمجان مانند ساير گياهان ،گونه هاي مختلفي دارد كه معمول ترين آنها بذر بادمجان قلمي ، بذر بادمجان دلمه اي ، بذر بادمجان سفيد ، بذر بادمجان سبز و ... مي باشد .
از بين اين گونه هاي مختلف بذر بادمجان ، آن دسته كه داراي كمترين ميزان دانه و بيشترين حد از شيريني باشد ، براي مصارف خانگي ، مقبول تر مي باشند . بذر بادمجان سياه و قلمي ، مورد پسند ترين نوع بذر بادمجان در ذايقه مردم ما مي باشد .

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ]