woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
كشاورزي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۴:۴۳

 تراكم مناسب بوته به عامل خطاي دوچندان جزئي و عدم احتياج به واكاري نشاء در اين منش شاهد تراكم مناسب بوته و در نهايت ارتقا تلاش و حداكثر استعمال از زمين ميباشيم .

كاهش هزينه بذر مقدار مصرف بذر در كشت نشاء در بعضي موارد تا ۳۰ برابر كمتر از كشت بي واسطه هست .

كاهش دفعات ابياري با دقت به طي دوره اساسي پرورش ابتدايي در گلخانه كه تقريبا دو ماه به طول مي انجامد اين زمان از دفعات ابياري و نيز هزينه كارگري و همينطور ارتفاع مقطع داشت و هزينه هاي ان ميكاهد .

حداقل توقف پرورش در تراز انتقال در نشاء هاي عادي بدليل توليد تنش در انتقال نشاء از بانك به مزرعه پس از انتقال حداقل ۲۰ روز شاهد توقف رشد جهت ترميم ريشه هاي اسيب ديده و تعادل اندامها مي باشيم كه در شيوه كشت نشاء مكانيزه با اعتنا به تفكيك نشاء در حفرات جدا از همنشاء بدون تركيدگي ريشه و بقيه تنشها به مزرعه منتقل ميگردد .

كاهش نيروي انساني به ادله حذف عمليات تنك كردن و خاكدهي بوته و واكاري بسياري از هزينه هاي نيروي انساني حذف مي‌شود .

حذف هزينه پلاستيك به تازگي كشاورزان با هزينه هاي بالاي پلاستيك و نيروي انساني و مفتول كشي در سطح ها پهناور اقدام به پيش رس نمودن متاع مي كنند كه اين راه با كارايي خوبتر و ريسك كمتر همه هزينه هاي ذكر شده را حذف مينمايد .

ارتقا عملكرد كالا پاييزه با اين رويه به علت عدم تداخل ابياري هاي ابتدايي دوره با كاشت بهاره ارتقاء عملكرد در بخشها كم اب را شاهد مي‌باشيم .

زود رس كردن محصول با اين شيوه با دقت به كاشت زود هنگام بذر در وضعيت گلخانه اي در وقتي كه عملا كشت ان در فضاي باز بدليل حالت نامسائد جوي ميسر نمي باشد جنس حداقل ۴۰ روز زودتر به بازار مصرف مي‌رسد .

وصال به حد اعلاي يكنواختي كشت به دليل خطاي زياد جزئي و عدم احتياج به واكاري نشاء در اين روش شاهد مزرعه اي يكنواخت و يك دست هستيم كه ضمن بيمه شدن در برابر افات و بيماري ها و تنشهاي محيطي هزينه هاي عمليات داشت را كاهش خواهد بخشيد .

عدم انتقال بيماريهاي خاكزاد و تخم حشرات در رويكرد نشاء كاري سنتي معمولا بستر نشاء خانه ضد عفوني نشده ويا بر اثر نقص هاي ژيش امده در اين عمل انواع قارچها و حشره ها توسط ايننشاء ها در مزرعه ژخش مي شود اما در اين منش بخاطر به كارگيري از بستر هاي استريل كوكوپيت و پيت ماس و پرليت اين مساله تماما منتفي هست .

كاهش هزينه هاي روان و كاهش استهلاك سيستمهاي ابرساني و ابياري بدليل حذف عصر كاشت و كاهش ارتفاع دوره داشت هزينه هاي جاري و استهلاك سيستمهاي ذكر شده به دست‌كم مي‌رسد 


نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۳:۴۹

 كارتن پلاست صفحه اي به صورت كارتن مي باشد كه از دو كاغذ مسطح از مال پلاستيك يا پلي پروپيلن و به فيس اكستروژن تشكيل گرديده هست . دو تراز كاغذ كارتن پلاست به وسيله صفحات باريك و عمودي كه در يك راستا و به فيس موازي با يكديگر قرار گرفته اند ، بهم متصل مي شوند .

كارتن پلاست داراي محاسن و مزاياي متعددي مي باشد كه در ذيل به بعضي از انها اشاره خواهد شد: كارتن پلاست نسبت به بقيه گونه هاي كارتن از مقدار مقاومت بيشتري در پيش‌روي عوامل فيزيكي و ضربات برخوردار مي باشد .

كارتن پلاست در برابر تغيير‌و تحول شكل و همچنين ضربات ، دوچندان مقاوم مي باشد .

يكي ديگر از مزاياي كارتن پلاست ، سبك ، قابل شستشو و انعطاف پذير بودن آن مي باشد .

همينطور تمامي مواد اول به عمل رفته در ايجاد برنامه كارتن پلاست غير سمي بوده و كاملا سواي بو و داراي استقامت زياد در برابر رطوبت مي باشد .كارتن پلاست امكان بازيافت داشته و عايق حرارت و برق نيز مي باشد .

امروزه ورقهاي انيميشن پلاست در صنايع مختلفي موضوع به كارگيري قرار مي گيرند كه يكي از موارد استفاده از كارتن پلاست ، به كارگيري از آن در كشاورزي و صنايع مرتبط با دام و طيور مي باشد .

از كارتن پلاست در بسته بندي ميوه جات و توليدها كشاورزي به كارگيري مي گردد و همچنين ، به كار گيري از كارتن پلاست در سقف هاي مرغداري ها و به تيتر ديوار و سقف كاذب ،بسيار همگاني گرديده است صنعت بسته بندي كارتن پلاست عبارت مي باشد از يك جعبه تو خالي كه به خواسته ايمني درجابجايي و حمل كالاها از محل ساخت به محل مصرف استفاده مي شود و متناسب با اشيايي كه درون آن قرار مي گيرد، وضعيت انبار و روش حمل و نقل ، داراي بعدها واشكال گوناگوني مي باشد كه عمومي ترين صورت آن مكعب يا اين كه مكعب مستطيل است .


نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۳:۱۱

طبقه‌بندى علف‌كش‌ها اينكه چگونه علف‌كش‌ها توصيف يا طبقه‌بندى مى‌شوند بسته به سهولت كار است. قسمت عمدهٔ نحوهٔ تقسيم‌بندى بسته به صفات و خصوصياتى است كه مفسر بر آنها تأكيد دارد. در حقيقت، معمولاً به‌طور حداقل علف‌كش‌ها به هشت روش تقسيم‌بندى شده‌اند. تمامى اين تقسيم‌بندى‌ها و واژه‌ها را بايستى به‌طور دقيق ياد گرفت تا اطلاعات مربوط به علف‌كش‌ها مفهوم شده و به‌طور صحيحى مورد استفاده قرار گيرد. علف‌كش‌ها به‌شرح زير تقسيم‌بندى شده‌اند:

 طول مدت ثبات علف كش در خاك

 به هنگام استفاده از مقادير توصيه شده، علف‌كش‌هاى مقاوم باعث آسيب‌رسانى به گياهان كشت شدهٔ حساس در تناوب معمولى پس از برداشت مزرعه تيمار شده مى‌شوند. علف‌كش‌هاى داراى پس‌مانده پايدار علف‌كش‌هاى ماندگارى هستند كه به مدت يك يا چند فصل علف‌هاى هرز را كنترل مى‌كنند. بيشتر اوقات از آنها براى كنترل كليهٔ گياهان استفاده مى‌كنند. بر طبق كتاب جيب علف‌كش‌هاى منتشر شده توسط WSSA علف‌كش‌هاى داراى پس‌مانده آنهائى هستند كه براى مدت نسبتاً كوتاهى به گياهچه‌هاى جوانه زده صدمه مى‌رسانند يا آنها را از بين مى‌برند.

 عكس‌العمل‌هاى متفاوت بين گونه‌هاى گياهى

يك علف‌كش انتخابي، يك مادهٔ شيميائى است كه درجهٔ سميت آن براى بعضى گياهان بيشتر از تعدادى ديگر است. علف‌كش‌هاى عمومى يا غيرانتخابى نسبت به كليهٔ گونه‌ها سمى هستند.

 پوشش گياه يا خاك مورد نظر علف كش

 علف‌كش‌هاى شاخ و برگ را مستقيماً بر روى شاخ و برگ گياهان مى‌پاشند. علف‌كش‌هاى مورد استفاده در خاك را نيز به خاك مى‌پاشند.

 استفاده از علف‌كش‌ها در ارتباط با رشد و نمو گياهان زراعى و علف‌هاى هرز - علف‌كش‌هائى را كه قبل از انجام شخم استفاده مى‌كنند، علف‌كش‌هاى قبل از شخم مى‌نامند. علف‌كش‌هاى پيش از كاشت علف‌كش‌هائى هستند كه قبل از كاشت بذر يا نشاء در سطح خاك استفاده مى‌شوند. علف‌كش‌هاى قبل از سبز شدن، آنهائى هستند كه قبل از جوانه‌زنى گياه زراعى يا يك علف هرز به‌خصوص و نه الزاماً هر دو، به‌كار مى‌روند. زمانى‌كه مقصود گياه زراعى است قبل از سبز شدن عموماً به مفهوم مرحلهٔ پس از كاشت و قبل از سبز شدن گياه زراعى اشاره دارد. در گياهان زراعى چندساله (مثل چمن‌ها يا باغ‌ها) قبل از سبز شدن به مفهوم پيش از سبز شدن علف هرز است. علف‌كش‌هاى زمان شكاف آنهائى هستند كه در زمان شروع شكاف خوردن سطح خاك بالاى گياهچه در حال خروج استفاده مى‌شوند. اين تيمارها را همچنين تيمارهاى خروج نيز مى‌نامند

  پوشش منطقهٔ مورد مصرف علف كش

 در تيمارهاى سرتاسرى  سطح كل منطقهٔ تحت پوشش قرار مى‌گيرد. در تيمارهاى نوارى علف‌كشرا به‌صورت پيوسته بر روى بخشى از منطقه مثلاً روى رديف‌ها يا بين رديف‌هاى گياهان مى‌پاشند. در تيمارهاى موضعى يا لكه‌اى علف‌كش‌زا (اغلب) به‌وسيلهٔ يك سمپاشى كوچك دستى بر روى مناطقى كه علف‌هاى هرز به‌طور پراكنده مجتمع شده‌اند، مى‌پاشند. به اين ترتيب بخش نسبتاً كوچكى از كل منطقهٔ تيمار مى‌شود.

 علف‌كش‌هاى پس از سبز شدن آنهائى هستند كه پس از سبز شدن گياه زراعى يا علف هرزى مخصوص استفاده مى‌شوند. اين علف‌كش‌ها را بر روى گياهان استفاده مى‌كنند مگر اينكه طريقى ديگر تأكيد شده باشد. تيمارهاى پس از سبز شدن را به كاربردهاى زود، دير و هدايت‌شونده تقسيم مى‌كنند. علف‌كش‌پاشى زود پس از سبز شدن ولى در طى مرحلهٔ اول رشد انجام مى‌شود. علف‌كش‌پاشى دير تيمارى است كه پس از اينكه گياه زراعى يا علف هرز به خوبى مستقر شد صورت مى‌پذيرد. سمپاشى هدايت‌شوند  قرار دادن علف‌كش درمحل به‌خصوصى است به اين‌صورت كه علف هرز را به‌طور كامل تحت پوشش قرار دهد و اين پوشش در مورد گياه زراعى به حداقل برسد. كابردهاى ذخيره هم‌زمان يا بعد از آخرين عمل وجين مكانيكى انجام مى‌شود.

 روش‌هاى به‌كارگيرى علف‌كش در خاك

 علف‌كش‌هاى مورد استفاده در خاك را ممكن است در سطح خاك، مخلوط در خاك، به‌صورت لايه‌اى در زير خاك، و يا به‌صورت تزريق در خاك به‌كار برند. در حالت لايه‌گذارى يا تزريق علف‌كش را به‌وسيلهٔ تيغه يا يك دندانه تزريق زير سطح خاك قرار دهند.

 خصوصيات مرتبط با گياه

 مسير حركت علف‌كش در گياهان و مكانيسمى كه توسط آن علف‌كش‌ها گياهان را از بين مى‌برند، معيارهائى ديگر براى تقسيم‌بندى هستند. اشاره به مسيرهاى حركت علف‌كش به اين مفهوم است كه علف‌كش‌ها يا به‌صورت سيمپلاست (انتقال از طريق آوندهاى آبكش) و يا به‌صورت آپوپلاست (انتقال از طريق آوندهاى چوب) يا تماسى (Contact - غيرقابل انتقال) هستند

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۲:۲۷

 آنتي اسكالانت يك عدد ازمهمترين مواد شيميائي مي باشد كه معمولا در دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن به خط مش اسمز معكوس به منظور از في مابين بردن رسوبات ناشي از نمكهاي جان دار در آب بكار مي رود . اين نمكها به مرور مي تواند همه منافذ گيسو جود بر روي ممبرانهاي دستگاه تصفيه آب را لبريز كرده و باعث گرفتگي آن‌ها شود . از اين رو به كارگيري از يك رسوب زدا نظير آنتي اسكالانت در كنار استفاده از هر دسته دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن ، امري اجتناب ناپذير مي باشد .

به طور كلي در دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن ، به مقدار مشخصي ماده آنتي اسكالانت بر روي ممبران آب محل ورود دستگاه تصفيه آب ، تزريق مي‌شود . تاكيد مي شود كه عدم بكار بردن آنتي اسكالانت در دستگاه تصفيه آب ، مي تواند به مرور جراحت سواي جوك به ممبران دستگاه تصفيه آب و نهايتا كارايي دستگاه تصفيه آب يا اين كه اين كه آب شيرين كن شما وارد نمايد .

همچنين عدم به عمل گيري از آنتي اسكالانت بعث كاهش يافتن دبي خروچي آب و بالا رفتنTDS آب ، در دستگاه تصفيه آب مي شود .

آنتي اسكالانت به علت وجود برخي از مواد در ساختار فيزيكيش ، باعث ساز ايجاد نقص‌ در واكنشهايي كه سبب به ايجاد رسوب مي گردد ، شده و به بياني ديگر بازدارنده از ساخت رسوب در ممبران دستگاه تصفيه آب مي گردد . به زباني ديگر مي بضاعت ذكر كرد كه موادتشكيل دهنده گيسو جود در آنتي اسكالانت ، سرعت واكنشهاي قليايي با يونهاي فلزي جان دار در آب را كاهش داده كه در نهايت باعث مي شود ، قابليت و امكان تشكيل رسوب در نصيب ممبران دستگاه تصفيه آب در حين عبور آب به ميزان چشمگيري تقليل يابد .

ميتوان اذعان كرد كه كليه نوع هاي دستگاه تصفيه آب كه از فناوري غشايي به كارگيري مي شود ، در معرض رسوب و گرفتگي منافذ جان دار بر روي غشاها مي باشند كه در اين در ميان دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس ، عمده در معرض اين قضيه قرار داراست . لاذا مواكدا توصيه مي شود در كليه دسته هاي دستگاه تصفيه آب و علي الخصوص دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس از آنتي اسكالانت استعمال شود .

اين كه چه ميزان آنتي اسكالانت به دستگاه تصفيه آب بيش تر شود به عواملي همچون دسته ممبران دستگاه تصفيه آب ، شيوه ارايش و قرار تصاحب كردن ممبرانها در دستگاه تصفيه آب ، اندازه آب و . . . داراست اما توصيه مي‌گردد مقدار به كارگيري از آنتي اسكالانت در دستگاه تصفيه آب چيزي في مابين 1 تا 6 پي پي ام باشد .

در چهره عدم به كارگيري از آنتي اسكالانت در دستگاه تصفيه آب مسايل و مشكلاتي از قبيل موارد فوق به وجود خواهد امد: اندازه جريان آب عبوري از ممبران دستگاه تصفيه آب كاهش يافته همچنين كيفيت اين آب نيز قليل مي شود .

فشار زمينه نياز براي عبور آب و مصرف انرژي فزايش يافته كه سبب به افزايش هزينه ها خواهد شد .

كريستالهاي رسوبي نوك تيز مي‌توانند سبب ساز تركيدگي غشاي ممبران دستگاه تصفيه آب شود .


موضوع:
برچسب‌ها: آنتي اسكالانت،

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۱:۴۲

برش چمن توسط  چمن زن  ضمن اين كه سبب ساز استمرار رشد و شادابي آن مي شود، چشم انداز خوبي نيز به آن مي دهد . بر همين اساس سرزني چمن ها در فواصل معيني از سال صورت مي گيرد . براي سرزني چمن از ماشين هاي چمن زن به كارگيري مي شود . ارتفاع برش با اعتنا به فصل و هدف از چمن كاري مختلف ميباشد . اين ارتفاع از ٣ تا ٥ سانتي متر متغير مي باشد .مثلاً

در فصل فصل‌تابستان ارتفاع ٥ سانتي متر براي كاهش تبخير از تراز خاك و براي زمين هاي ورزشي طول ٣ سانتي متر توصيه شده مي باشد . چمن زن ها در اشكال دستي فارغ از موتور، دستي موتوري و موتوري خودگردان وجود دارا هستند .

ساختمان اين ماشين ها از سه نصيب بخش اعظم يعني موتور محرك، واحد برش و شاسي تشكيل گرديده است، گفتني هست در دسته چمن زن دستي غير موتور بضاعت مورد نياز از طريق چرخ هاي زمين گرد تأمين مي شود، در گونه هاي چمن زن موتوري، موتور محرك ممكن هست احتراقي يا برقي باشد كه نوع احتراقي عموميت بيشتري دارااست .

چمن زن دستي: ساختمان:

به عبارتي طوري كه گفته شد بضاعت و توان زمينه نياز اين چمن زن ها از طريق چرخ هاي زمين گرد تأمين مي شود و واحد برش آن از دسته تيغه هاي استوانه اي هست كاربرد اين چمن زن در قطعات كوچك يعني كمتر از ٥٠٠ متر مربع مي باشد و طريق كار بدين ترتيب مي باشد كه چندين تيغه منحني وار طوري روي يك محور نصب شده اند كه با ايجاد شكل استوانه اي در هر لحظه يك نقطه از تيغه ها با چمن درگير مي شود . چمن در ميان فك ثابت و اين تيغه ها قرار گرفته و بريده مي شود .

با دوران تيغه كار قيچي كردن اتفاق مي افتد و چمن ها بريده مي شود .

انتقال نيرو از چرخ ها به تيغه برش به وسيله چرخ دنده انجام مي شود، در تراز انتقال نيرو از چرخ به تيغه ها تعداد به دور چرخ تا حد مورد نياز تيغه ها افزايش مي يابد، به طوري كه نسبت افزايش به بدور تا ٥ برابر مي رسد . انتقال نيرو صرفا در هنگام جنبش به سمت جلو وجود دارااست و موقع تكان به سمت عقب انتقال نيرو انقطاع مي شود .

تعداد تيغه هاي واحد برش در ماشين هاي گوناگون متفاوت است يعني ممكن مي باشد از ٤ الي ١٢ عدد وجود داشته باشد و با اعتنا به قطر استوانه در هر متر طول ٥٠ الي ١٥٠ برش انجام مي شود .

هر چه تعداد تيغه ها بيشتر باشد تعداد برش ها در واحد طول زيادتر گرديده در نتيجه تراز برش خورده چمن يكنواخت خيس خواهد بود . با تنظيم فاصله تيغه ها و فك ثابت نسبت به زمين، ارتفاع برش چمن تغيير مي نمايد .

دو چرخ كناري براي تأمين نيرو و سهولت تكان و گروه ي غلتك مثل در عقب ماشين براي هدايت و در اختيار گرفتن يكنواختي برش مي باشد .

چمن هاي بريده شده در مرحله زمين ريخته مي شود كه در رخ لزوم با به كارگيري از چنگك هايي جمع آوري و از محل خارج مي شود .

ب سرويس و مراقبت چمن زن: ساختمان اين ماشين ها بسيار معمولي هست اما تنظيم فاصله تيغه ها و فك اثبات و تيز بودن تيغه هاي چمن زن با اهميت است . فك اثبات بايد نزديك به تيغه ها بوده و به طور دقيق موازي با محور گردش تيغه ها باشد، در صورتي تنظيم اين مسافت به صدق انجام گرفته باشد تيغه ها بايد بتوانند قطعه صفحه را ببرند . در‌حالتي كه تيغه ها خيلي نزديك به فك باشد ساييده شده و حركت چمن زن با دشواري انجام مي گيرد و چنان چه بيش از حد معمول و زياد باشد كار برش و جدا سواي نقص چمن ها به خير و خوبي انجام . نمي گيرد . اين مسافت معمولاً به ياري پيچي تنظيم مي شود .

تيز كردن تيغه ها و جبران آسيب هاي جزيي وارد گرديده به آن ها با به كار گيري از سوهان انجام مي شود البته در خوردگي و ساييدگي هاي زياد ممكن مي‌باشد لازم باشد كه تيغه بازسازي يا تعويض شود . تيغه ها و فك ثابت صرفا از يك سمت (سمت خارجي) تيز مي شوند كه تيز كردن يكنواخت آن ها اعتنا زيادي واجب دارااست و بايد به صورت هفتگي انجام گيرد .

چون در مسير انتقال نيرو از چرخ ها به تيغه ها چرخ دنده وجود دارااست روغنكاري اين چرخ دنده ها در شرايطي كه فلزي باشند، اضطراري مي باشد .

چرخ ها به دليل درگيري با زمين براي ايجاد توانايي چرخشي دارنده عاج هايي مي‌باشند كه در معرض سايش اند كه ضروري مي باشد در چهره ساييده و فرسوده شدن تعويض شوند . در غير اين فيس بر روي سطح چمن سُر مي خورند و در تيغه ها ايجاد چرخش نمي نمايند .


موضوع:
برچسب‌ها: چمن زن، چمن زن موتوري، چمن زن دستي، علف زن،

نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۸:۲۷

بذر به چكيده از گياهان مسئله توجه در كشاورزي و باغباني گفته ميشود كه قادر است به تكثير و توليد نظير آن گياه باعث شود . در كشاورزي به هر بخش از گياه كه بتواند نسل ديگري از همان گياه را ايجاد نمايد بذر مي گويند .

بذر ساخت گرديده از رويكرد جنسي تخم گياه هست و از رويكرد غير جنسي از طرق باززايي، ريزم، استولون، سوخ (پياز) و . . . ميباشد .

عدم

توجه در تهيه و خريد بذر، كار توليد را با ناكامي مواجه مي كند هزينه اي كه يك كشاورز در ارتفاع عمليات كاشت، داشت و برداشت اعم از هزينه كارگر، آب، كود و سم بايد بپردازد احتمال دارد به صد برابر ارزش بذر برسد، از طرفي چناچه به هر كدام از اين عوامل ياد گرديده اعتنا كمتري شود ايجاد متاع به همان ميزان ناچيز توجهي ذيل مي آيد اما عدم اعتنا در تهيه و تنظيم و خريد بذر ممكن است به نابودي و يا قابل استعمال نبودن كل متاع تمام شود . در حالتي كه شايسته ترين قطعه زمين براي كاشت در لحاظ گرفته شود و بيشترين نگهداري در داشت و برداشت به كار آيد اما از بذر با ويژگي ها عالي استعمال نشود فعاليت ايجاد با ناكامي رو به رو مي گردد .

مكانيزه شدن كاشت و برداشت جنس با ماشين هاي برداشت و زمينه نبرد با آفات و امراض و كم آبي، بنگاه هاي توليد بذر را برآن داشته مي باشد تا بذر هاي خود را متناسب با مراد هاي تكنولوژي تازه بذرهاي با مشخصات پا كوتاه، پا بلند، كم مال لبريز كيفيت، پر جنس ناچيز كيفيت، مقاوم به امراض و آفات، رنگ ها و مزه هاي متفاوت ساخت نمايند و به همين علت بذرهاي عالي پاره اي گران هستند كه ولي افزايش كارايي و بالا بودن كيفيت مال هزينه را جبران مي كند .

درشتي بذر يكي از عوامل مرغوبيت بذر شناخته شده است تست

بها بذر اولين نماد هاي بها بذر از جرم هزار دانه، بو و رنگ در تيم بذر معلوم مي شود . همچنين بذر بايستي تماما رسيده و مواد غذايي لازم را براي جنين همراه داشته باشد . علامت ها ديگر بذر خوب را مي بضاعت از تست هاي بعدي تعيين كرد . از گزاره كارداران مرغوبيت بذر، قوه و توان ناميه بذر مي باشد كه عبارت مي‌باشد از درصد بذرهايي كه جوانه زده و سبز مي شود . توان ناميه و سرعت جوانه زني بذر را مي توانايي با شمارش درصد بذر هاي سبز شده در يك مقطع دوران معين به عنوان مثال 10 تا 15 روز انتخاب كرد . تعيين قوه ناميه بسيارساده هست و با وسايلي مانند پارچه مرطوب، صفحه خشك كن و غيره تعداد معيني براي مثال 10 يا 100 عدد بذر را در دماي اتاق سبز مي نمايند و درصد آن را تعيين مي كنند .

قوه ناميه بذر بستگي به عوامل زير دارد: -

وزن هزار دانه ( درشتي يا اين كه ريزي بذر) اكثر اوقات مشاهده مي شود كه بذرهاي ريز و ضعيف در تيم اي از بذر مشخص، داراي قوه ناميه كمتري مي باشد و بوته هاي ضعيف مال كمتري توليد مي نمايد . بنابراين درشتي بذر يك عدد از عامل ها مرغوبيت بذر شناخته گرديده مي باشد و در آزمايشگاه با شمارش هزار دانه از بذر و وزن كردن آن درشتي بذر را معلوم مي كنند .

سن بذر

ارتباط سن بذر با قوه ناميه به اين فيس مي باشد كه هر قدر مسافت مقطع برداشت تا افشاندن همان بذر اكثر باشد، حتما قوه ناميه بذر كمتر خواهد بود . البته چنانچه بذري در موقعيت آب و هوايي مساعد ساخت شده باشد و آلوده و كثيف به آفات و امراض نباشد و در موقعيت انبار مناسب يعني در محيط سرد و خشك نيز مراقبت گرديده باشد مي تواند بر حسب مدل بذر، بازه هنگامي از 1 تا 8 سال قوه ناميه خود را مراقبت نمايد .

خلوص بذر

بذر مرغوب و با كيفيت بايد پاك و عاري از مواد خارجي باشد . معمولا ياور با بذر مواد خارجي از قبيل: كاه، شن، بذر علف هاي هرز و بذر مدل هاي ديگر يافت مي شود كه اين مقدار نبايد بيش از حد استاندارد باشد .

-

خلوص ژنتيكي بذر بسياري از سبزي ها به راحتي با انواع نامرغوب و يا ماشين تلقيح مي شوند و خاصيت و مرغوبيت خود را از دست مي دهند .

-

سلامت بذر سالم و مقاوم بودن بذر يكي ديگر از مشخصات بذر مرغوب مي باشد و مي بايست از بذرهاي مقاوم و ضدعفوني شده براي افشاندن به كارگيري كرد . رنگ، در صد رطوبت، رايحه و درخشندگي بذر از عامل ها ديگري مي‌باشند كه مي بضاعت و توان به كمك آن ها بذر مرغوب را تشخيص داد .

بذر مرغوب و با كيفيت مي بايست منزه و عاري از مواد خارجي باشد توصيه هاي ضروري براي تهيهبذر مرغوب و با كيفيت 1- ديده شده ميباشد كه هنگام كنترل مزرعه، درصورت وجود علف هرز، برخورد جدي با پيمانكار به عمل نمي آيد و عنوان مي كنند كه هنگام برداشت، علفهاي هرز برداشت نخواهدشد و يا به عذر كنترل نهايي بذور برداشت گرديده توسط سازمان كنترل و گواهي بذر جديتي در پاك نمودن مزرعه به فعاليت نمي آيد كه اين ريسك به زيان فرايند توليد بذر منتهي مي گردد .

2- پس از صدور گواهي مزرعه عمليات برداشت نيز ذيل ارزيابي مستقيم قرارگيرد تا با به كار گيري از ابزار و ماشين هاي نامناسب از پاراگراف كمباينهاي گندم بذر نامرغوب تهيه نشود .

3- پس از خرمن كوبي و تأييد نهايي بذر از سوي مركز كنترل و گواهي بذر، بلافاصله بذور به انبارهاحمل و در شرايط مناسبي انبار گردد .

4- كوشش شود تا با ايجاد انگيزه هاي مادي و ايجاد جاذبه اقتصادي و آموزش پيمانكاران رضايت و مهارت آن ها براي توليد بذر فراهم گردد .


نويسنده :برفاب
تاريخ: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۰۱:۳۳

ورق پلي كربنات سخت‌ترين ماده شفافي هست كه به تيتر گزينه‌اي مطلوب بجاي شيشه در بخش‌هاي متعدد ساختماني مورد به كار گيري قرار مي‌گيرد . رزين پلي كربنات در سال ۱۹۵۳ ميلادي توسط پزشك دانيال فاكس در كمپاني جنرال الكتريك پلاستيك ساخته و در سال ۱۹۵۸ به‌طور انبوه براي اولي توشه به بازار عرضه گرديد . اشكال ورق‌هاي پلي كربنات ساخته گرديده هم در سال ۱۹۶۸ ساخت و روانه بازار شد . تنوع ساختاري ورق‌هاي پلي كربنات قابليت به كارگيري از آن را بر روي هر جور سازه و در جوار هر مدل مصالح ساختماني به راحتي آماده نموده‌است و كاربردهاي وسيعي را ساخت مي كند . تنوع رنگ اين ورق، قابليت و امكان و قابليت و امكان سايه پذيري و عبور فروغ و روشنايي و نوروفروغ آن را به ميزان ۳۵ تا ۸۲ درصد امكان‌پذير مي‌نمايد كه از نظر پباده سازي و هماهنگي با رنگ بقيه مصالح از گستردگي يگانه برخوردار هست . ورق پلي كربنات مسطح، ظاهر شبيه شيشه به سپس ها ۰۵/۳*۰۵/۲ متر توليد ميشود . اين ورق داراي يك لايه ضد uvبراي مراقبت در برابر نورآفتاب مي باشد . مي‌توان ورق با دوطرف ضد uv نيز توصيه داد، اين ورق در ضخامت‌هاي ۱۰٬۱۲٬۲٬۳٬۴٬۶٬۸ ميلي‌متر توليد ميشود وعلاوه بر بيرنگ (رنگ شيشه‌اي) دارنده تمام رنگ‌هاي داراي اهميت (برنز، آبي، شيري، زرد، قرمز، سبز) مي باشد . اين ورق تنها از دوقسمت ارتفاع و عرض امكان خم شدن دارد، ومزيت آن سبك بودن آن است . كاربرد ورق پلي كربنات در گونه هاي پوشش سقف‌ها، پاركينگ‌ها، سقف كاذب و ديواره‌هاي سوله و… مي باشد .

 عامل ها جوي مثل طوفان و تگرگ و رخداد ها ارگانيك مثل زمين لرزه از مهم ترين عوامل در گزينش و انتخاب مصالح ساختماني مطلوب هست كه با اعتنا به شفافيت و ضربه پذيري و مقاوم بودن ورق پلي كربنات، به كارگيري از اين ورق در ليست مصالح ساختماني بيشترين مقدار را به خود اختصاص داده‌است . سبك بودن وزن ورق پلي كربنات علاوه بر عدم زور وزن طولاني خيس به سازه مو جود كه خود ادله بسيار كليدي در مسئله مقاومت در برابر زمين لرزه نيز مي‌باشد، در حمل و نقل آن هم نقش به سزايي داراست چه قابليت انتقال آن در تعداد بسيار با وزن مضاعف قليل از هزينه متعلقه و تردد مربوط به آن مي‌كاهد . با دقت به مورد عدم تبادل حرارتي، كاهش هزينه انرژي در فصول متعدد چشمگير هست كه اين خويش در بخشها سردسير و گرمسير يا حتي معتدل با دقت به اهميت بهينه‌سازي اندازه مصرف سوخت و انرژي الكتريكي از مهمتريت خصوصييات اين ورق مي باشد . رمز و صدا و مزاحمت حاصل از آن مدام از كارداران مهم در تأمين فضاهاي امن از حيث مزاحمت صوتي بوده‌است . ورق پلي كربنات با ضخامت‌ها و لايه‌هاي گوناگون برهان مؤثر در تأمين اينگونه فضاها است . اشعه ماوراء بنفش به عنوان اشعه سرطان زا مؤثر بر سلامتي موجودات زنده و به تيتر از در في مابين پيروز رنگ اجسام شناخته ميشود در پناه ورق‌هاي پلي كربنات به علت دارا بودن لايه ضد عبور اين اشعه، فضايي سالم و قابل اطمينان توليد مي‌گردد . مشكل منزه نگاه داشتن نماها يا اين كه سقف‌هاي واضح ساختمان‌ها هميشه وجود داشته كه در زمينه ورق‌هاي پلي كربنات با دقت به ويژگي آنتي استاتيك بودن لايه خارجي آن، گرد و غبار و دوده آويزان در هوا جذب سطح ورق نشده و با اولين شستشوي معمولي يا اين كه باران به راحتي پاكيزه مي گردد . ضربه پذيري و نشكن بودن ورق پلي كربنات موجب فراهم كردن فضايي عاري از خطر در برابر سقوط اجسام مي شود .

مزاياي

ورقهاي پلي كربنات صرفه اقتصادي ورق پلي كربنات از گزاره مزيتهاي ورق پلي كربنات به جاي شيشه هزينه كمتر ونيز وزن سبك‌تر آن مي باشد . همچنين مقاومت بالاي آن نسبت به پلاستيك سبب تقاضاي روزافزون آن به عنوان پوشش در صنعت گلخانه گرديده‌است . پوشش پلي كربنات اكثر زمان ها جهت پوشش قسمت‌هاي جلو، عقب و نيم دايره‌هاي ذي‌ربط يا اين كه اين كه كناره‌ها و سقف گلخانه درصورت تقاضاي مشتري درنظرگرفته مي گردد . ورقهاي پلي كربنات جايگزين قابل قبولي براي شيشه بوده و سبب ساز صرفه جويي در انرژي مي شوند . بطوريكه در فصل‌تابستان از ورود گرما به باطن دوري كرده و در زمستان بازدارنده خروج و هدر رفتن گرماي باطن مي شوند .


[ ۱ ]